Panel

Jaką przetwornicę wybrać?

Jaką przetwornicę napięcia kupić?

Każdy by chciał oczywiście kupić najtańszą, o dobrej jakości i do tego super mocnej. Niestety takich rzeczy to nawet w Erze nie było :)

Dobra przetwornica musi "swoje" kosztować, są urządzenia mające dobry stosunek jakości do ceny i takie urządzenia oferujemy.

 

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć na kilka pytań, zacznijmy od pierwszego:

 

    1. Co chcemy podłączyć do przetwornicy - jakie urządzenie?

      • Jeżeli chcemy podłączyć urządzenie indukcyjne (np. silnik pompy CO, lodówkę z agregatem), pojemnościowe powinniśmy wybrać przetwornicę "Sinusoidalną".
      • Jeżeli chcemy podłączyć urządzenia o charakterze rezystancyjnym (np. grzałka, żarówki) możemy spokojnie wybrać przetwornicę zwykłą z "modyfikowanym sinusem".
      • Więcej o zagadnieniu: sinus - modyfikowany sinus znajdziesz niżej.


    1. Jaką realnie potrzebujemy moc ciągłą (bez zapasu)?

      • Często w rozmowie z klientami najpierw pada hasło o przetwornicy 2000W, a później okazuje się, że potrzeba mocy ciągłej tylko ok 600W. Trzeba spokojnie policzyć zapotrzebowanie na moc, a później dobierze się odpowiednią przetwornicę i jej ewentualny zapas mocy. Generalnie jeżeli planujemy wykorzystanie przetwornicy w sposób ciągły (od kilkunastu minut do kilku godzin) to pobierana moc nie powinna przekraczać 80% mocy maksymalnej (ciągłej) przetwornicy. Producenci podają dwa parametry np 1000W/2000W, pierwsza wartość to moc ciągła 1000W, druga 2000W to moc chwilowa (moc dostępna poniżej 1 sekundy), którą generalnie można pominąć.


  1. Czy potrzebujemy systemu zasilania awaryjnego?
    • Jeżeli chcemy tylko w terenie skorzystać z jakiegoś elektronarzędzia, oświetlenia, laptopa przez "kilka minut" wystarczy nam przetwornica bez ładowania.
    • Jeżeli chcemy, zasilać np pompy CO, automatykę bram, oświetlenie, zestawy solarne to warto wybrać "zestawy zasilania awaryjnego", które łączą przetwornicę napięcia, ładowarkę akumulatora i układ przełączający w przypadku zaniku i pojawienia się prądu - 100% samoobsługowe zestawy tzw "UPS".

 

Tutaj przeczytasz jaki zasilacz awaryjny wybrać

 

Modyfikowany - czysty Sinus, co może działać?

Cechą odróżniającą przetwornice Sinus od klasycznych prostych przetwornic DC/AC (tzw: modyfikowany sinus, aproksymowany sinus, trapez, prostokąt - rysunek poniżej)

Przebieg napięcia zwykłej przetwornicy

rys.1 - Przebieg aproksymowany sinus

 

jest wytwarzanie na wyjściu napięcia przemiennego o przebiegu sinusoidalnym, identycznego jak to w sieci energetycznej (rysunek poniżej).

 

Przebieg napięcia sinusoidalny

rys. 2 Przebieg sinusoidalny z przetwornicy

 

Pomiar napięcia z przetwornicy 600W "modyfikowany sinus" po lewej stronie zwykły miernik, po prawej z funkcją True RMS

(Różnica w wyniku szczególnie bez obciążenia jest znaczna)

 

Bez obciążenia:

 

 

 

Obciążenie 150W:

 

 

Obciążenie 300W:

 

 

 

Laptop może działać bez większych problemów na przetwornicy z "modyfikowanym sinusem na wyjściu", podobnie jak komputer, jeśli nie ma aktywnego pfc w zasilaczu (czasem występują problemy z stabilnym działaniem zasilacza).
Szlifierka kątowa, wiertarka i inne elektronarzędzia, które mają silnik komutatorowy - powinny działać bez problemu, najwyżej regulator obrotów może nie działać jak należy, ale nie spotkaliśmy się jeszcze z taką sytuacją. Żarówki energooszczędne też działają na modyfikowanym sinusie.
Lodówka i inne urządzenia z silnikiem indukcyjnym (np pompy wody, klimatyzatory) mają problem, bo wszystkie wyższe harmoniczne przebiegu "nie kręcą wirnikiem, a go grzeją" - może dojść do przegrzania silnika, który z racji słabszej pierwszej harmonicznej (która realnie go napędza) będzie się kręcił słabiej=wolniej=z większym uślizgiem, czyli więcej się grzejąc (taki urok silników indukcyjnych), a w dodatku jeszcze grzać go będą prądy z wyższych harmonicznych. Pomijając wrażenia słuchowe, bo będzie burczeć i warczeć, będzie szybciej to zużywało wszystkie łożyska/ślizgi.
Im bardziej sinusoidalne napięcie, tym silnik indukcyjny działa bardziej "gładko". Są urządzenia, które bez problemu ruszają i działają na takiej przetwornicy.

Telewizory też będą działały na modyfikowanym sinusie, ale w części odbiorników pojawią się zakłócenia w obrazie (jakiś pasek) oraz bzyczenie, a w skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia.

Poniżej obraz z TV LG (stary, kineskopowy) podłączony do przetwornicy z modyfikowanym sinusem.

 

Stary TV LG podłączony do przetwornicy z modyfikowanym sinusem

 

Przy zasilaniu klasycznej świetlówki energooszczędnej przetwornicą z modyfikowanym sinusem będziemy narażeni na dość dokuczliwy efekt brzęczenia. Poniżej film (efekt migotania w rzeczywistości nie występuje).

 



Do mikrofalówek też zaleca się wykorzystanie czystego sinusa. Zasilenie mikrofalówki modyfikowanym sinusem powoduje że mikrofalówka dużo głośniej działa - buczy, ma się wrażenie że zaraz coś nam się uszkodzi.

TEST Mikrofalówka i przetwornica napięcia



Do sporadycznego zasilania urządzeń indukcyjnych możemy wykorzystać przetwornicę z modyfikowanym sinusem, tym bardziej, że koszt przetwornicy o podobnej mocy jest ok. 2 do 3 razy wyższy od zwykłej. Jednak nie ma gwarancji, że takie urządzenie będzie działało i dotyczy to każdej przetwornicy, nawet oferowanej u konkurencji.

Jeżeli szukasz: Przetwornica do koncentratora tlenu, który chcesz wykorzystać w samochodzie lub sytuacjach gdy zaniknie napięcia w domu należy zakupić przetwornicę o przebiegu czysto sinusoidalnym, np przykłady przetwornic o mocy 300-499W lub przykłady przetwornic o mocy 500-999W. Jednak przed zakupem należy sprawdzić pobór mocy przez koncentrator tlenu.

Zachęcam do zakupu urządzeń o sinusoidalnym przebiegu napięcia wyjściowego (przebieg nie ma nic wspólnego z mocą), jeżeli chcemy zasilać silniki indukcyjne, mikrofalówkę, lodówkę sprężarkową, klimatyzator.

Trzeba też pamiętać, że silnik indukcyjny potrafi pobrać nawet kilka razy więcej mocy na start niż podczas pracy, trwa to na tyle długo że przetwornice dobrane na "styk" nie ruszą urządzenia (moc szczytowa w przetwornicach trwa ok 10ms). Dlatego np do lodówki trzeba kupić przetwornice min 800W mocy ciągłej, "300W" nie dają rady uruchomić sprężarki, chyba że jest to specjalna przetwornica.

zobacz ile pobiera prądu rozruchowego zamrażarka Gorenje o mocy agregatu 128W




Zobacz ile pobiera prądu rozruchowego mała lodówka o mocy agregatu 50W - 60W




Zobacz ile pobiera prądu rozruchowego mała zamrażarka w klasie energetycznej A++



Jeżeli planuje się długotrwałe obciążenie przetwornicy, to należy pamiętać że producenci zalecają w takich przypadkach obciążenie 70-80% mocy maksymalnej ciągłej przetwornicy, inaczej może dochodzić do przegrzania urządzenia i jego wyłączenie.

Przetwornic firmy Volt Polska z serii IPS, Sinus nie wolno podłączać do regulatorów ładowania MPPT.

Szukasz Polskiego producenta przetwornic AC/DC? Mam dobrą wiadomość, oferta firmy TECHTRON obejmuje również Polskie przetwornie samochodowe, seria IPS ECO MODE


Przetwornica 12V

Nadal nie wiesz jak dobrać właściwą przetwornicę?

Zajrzyj na blog ekspercki, nowy artykuł o przetwornicach napięcia.

lub
Zadzwoń lub napisz.

 

Kopiowanie artykułu, zdjęć zabronione.

Autor: Marcin Inatlewski, TECHTRON

Popularne kategorie

  • Specjaliści w swojej dziedzinie

    Nieprzerwanie od 2005 roku zajmujemy się produkcją przetwornic napięcia, reduktorów napięcia, zasilaczy.

  • Zwrot produktu do 14 dni

    Zgodnie z przysługującym prawem mają Państwo możliwość zwrotu produktów bez podania przyczyny (dotyczy tylko sprzedaży konsumenckiej)

  • Ceny zwierają KGO

    Wszystkie produkty w sklepie zwierają opłatę Kosztów Gospodarowania Odpadami inaczej: Opłatę Recyklingową

  • Nawet 3 lata opieki serwisowej

    Profesjonalna opieka serwisowa oraz 5 letnia gwarancja bezawaryjnej pracy na zasilacze ZA-TECH (transformator toroidalny)

W dniach 29.03.-02.04.2024 sklep będzie nieczynny

zamknij