Jaki zasilacz awaryjny wybrać do pomp CO, pieca, systemu solarnego?

Jaki zasilacz awaryjny wybrać do pomp CO, pieca, systemu solarnego? Zasilanie rezerwowe.

 

Zasilanie awaryjne pomp centralnego ogrzewania, pieca, kotła, kominka z płaszczem wodnym czy też systemu ogrzewania solarnego (podgrzewanie wody przez solar) jest bardzo ważne, a często pomijane przy budowie/instalacji urządzeń.

Wyobraźmy sobie taką sytuację, rozpalamy kominek z płaszczem wodnym, dokładamy drzewa, ogień na dobre się rozpalił, a woda się już nagrzała. Wychodzimy "na chwilę" z domu lub idziemy spać i w tym czasie dochodzi do awarii zasilania, pompa obiegowa wyłącza się, przestaje płynąć woda.

W naszym kominku opału jeszcze sporo, a woda w płaszczu wodnym coraz bardziej się nagrzewa i dochodzi do jej wrzenia, ciśnienie w układzie rośnie i dochodzi do rozsadzenia/rozszczelnienia się instalacji... tej sytuacji można by uniknąć gdybyśmy do zasilania pomp CO lub też innego układu zastosowali Zespół Zasilania Awaryjnego zwane też jako zasilacze "UPS".

Podobna sytuacja jest z panelami solarnymi. Słoneczny dzień, jeszcze przed południem i zanika napięcie. Słońce coraz wyżej, temperatura w systemie solarnym rośnie. Brak przepływu płynu powoduje jego wrzenie cieczy i dochodzi do rozszczelnienia instalacji. Uniknąć takiej sytuacji możemy stosując zasilacz awaryjny.

 

Jaki Zespół Zasilania Awaryjnego (ZZA) zastosować? Jaki zasilacz awaryjny do pomp CO wybrać?

Na rynku i w naszej ofercie są różne urządzenia, od najtańszych po drogie urządzenia.

Zasilacz awaryjny oprócz mocy jaką mogą wytworzyć różnią się funkcjami jak i przebiegiem napięcia wyjściowego.

Najtańsze rozwiązania generują przy przetwarzaniu prądu z akumulatora przebieg "modyfikowany sinus".

Ponieważ nie wszystkie pompy CO tolerują takie zasilanie (podczas pracy np buczą, a nawet mogę zostać po jakimś czasie uszkodzone) zaleca się stosowanie ich tylko do prostych układów, np z 1 pompą CO. 

Jednak ze względu na znaczne grzanie się pomp takich urządzeń nie oferuję dla Państwa dobra.

Mając rozbudowany system i nie tylko (np kilka pomp, nadmuch, sterownik, piec) należy zastosować wyłącznie urządzeń z "sinusoidalnym przebiegiem napięcia wyjściowego", zagwarantuje to nam bezproblemową pracę każdego elementu systemu ogrzewania.

 

Link: Zobacz Przykłady zasilaczy awaryjnych UPS ( ZZA ) Sinus

 

Urządzenia różnią się mocą ładowarki (od 2 do 20A), mocą przetwornicy (od 300W do 3500W) oraz sposobem przełączania (zwłoczny - 1-2 sekund i natychmiastowy - 10-50ms).

 

Jaki Zespół Zasilania Awaryjnego polecamy?

Niestety prostej odpowiedzi na to pytanie nie ma. W ofercie jest kilka różnych rodzajów zasilaczy awaryjnych, różniących się mocą, prądem ładowania, ale i możliwością zasilania pieca gazowego. Uwaga na pseudo sprzedawców, oferują jakiś zasilacz do pieca gazowego, a faktycznie w 95% przypadkach NIE będzie on funkcjonował poprawnie co ma wpływ na bezpieczeństwo. Podobnie sprawa wyglada z wyliczeniem czasu działania zasilacza na akumulatorze.

Sama moc urządzenie to nie jest jedyny parametr, który należy brać pod uwagę (pomijam wybór na podstawie tylko ceny, bo to nie jest dobry wybór).

Najlepiej skontaktować się ze mną, a profesjonalnie doradzę jaki zasilacz awaryjny do pomp CO, systemu solarnego, a także pompy akwariowej, komputera czy urządzenia telekomunikacyjnego oferującego dostęp do Internetu. Trzeba odpowiednio dobrać urządzenie do rodzaju obciążenia oraz akumulatora.

Dla prostych (małej mocy) systemów polecam:

TECHTRON TECH-300-S lub TECHTRON TECH-600-S Jest to MÓJ produkt, został złożony w POLSCE. Idealne połączenie mocy 300W, prądu ładowania 2A lub 5A, a także energooszczędności. Koszt roczny pracy urządzenia to ok 15zł w porównainu do rekordzistów, które skonsumują energii za 200zł to naprawdę niewiele. 

Bardziej rozbudowanym zasilaczem jest model ZA-TECH-500 moc to 500W, posiada system AVR, wyświetlacz, szybki czas przełączania, wybór prądu ładowania i wiele innych dobrych cech.

 

Jeżeli chcemy zastosować zasilacz awaryjny do zasilania pieca z systemem AVR należy zastosować np zasilacze UPS firmy Volt Polska z serii SinusPRO (uwaga na wersje, są z AVR i bez) lub TECH-500 (występuje tylko z AVR).Zasilacze awaryjne SinusPRO dostępne różne moce. Zastosowano w nich mocne ładowarki, od 10A.

Szukając: Zasilacz awaryjny do pieca gazowego mamy ograniczony wybór, nie wszystkie urządzenia nadają sie do zasilania pieca ponieważ piec zgłosi bład. Dlatego należy wybrać wyselekcjonowane produkty, które w 99,99% będą współpracowały z piecem gazowym do centralnego ogrzewania. Dlatego, osoby szukające przetwornicy do zasilania pieca gazowego, muszą sprawdzić czy piec wymaga "stałej fazy".
W ofercie posiadam Zasilacz do pieca gazowego CO, który współpracuje z 99,99% dostępnych na rynków pieców. Do poprawnego działania zasilaczy awaryjnych, do których będziemy podłączać piec gazowy centralnego ogrzewania wymaga się, aby przedów neutralny był ciągle podłączony (uziemienie również). W przypadku testowania urządzenia, należy odłączyć tylko przewód FAZOWY. Wtedy piec gazowy, który wymaga "stałej fazy" będzie pracował poprawnie z zasilaczem awaryjnym (dotyczy tylko wybranych modeli).

O co chodzi z stałą fazą? prosty przykład na filmie z porównaniem kilku zasilaczy:


Lista wyselekcjonowanych modeli zasilaczy awaryjnych do zasilania pieców na gaz poniżej:

Awaryjne zasilanie pieca gazowego (stała faza)

 

Czego NIE polecamy do zasilania awaryjnego?

Urządzenia firmy Intex, są popularne bo tanie, ale zdarzają się nadzwyczaj często awarie urządzeń Intex. Urządzenia Intex charakteryzują się również wysokim poborem prądu w trybie jałowym zarówno z sieci, jak i z akumulatora.  Potrafią się również wyłączyć. Dlatego wycofałem je z oferty. Zobacz poniżej film.


 

Kolejnym produktem jest zasilacz oferowany przez firmę ...., wg opisu jest produkt Polski. Jednak dotyczy to jedynie przerobienia przetwornicy do pracy jako zasilacz awaryjny. Do tego kiepskie parametry ładowarki, tylko 1A, co dyskwalifikuje to urządzenie przy zastosowaniu większych akumulatorów (nawet już 30-40Ah).

Sprzedawca opisuje go:

"JEST TO PRODUKT WYKONANY W POLSCE !!!

(...)

Polska produkcja , podzespoły RELPOL oraz zaprojektowanie specjalnie do układów CO gwarantują wiele lat pewnej pracy . "

Sprawdziłem co to za produkt, myślałem o wprowadzeniu go do oferty:

-  W kartoniku:

 

- Z zewnątrz wygląda znajomo (przetwornica chińska)...

- a w środku... co tu jest?: 

  

  

 - Przekaźniki NONAME, Relpol oznacza produkty... 

 A więc, widać że nie jest to POLSKI produkt, jest to Chiński produkt z Polską modyfikacją zrobioną na tzw "pająku"... bez komentarza... 

 
Poniżej porównanie różnic pomiędzy najbardziej popularnymi urządzeniami tj TECH-300-S/TECH-600-S i SinusPro-E


Różnice pomiędzy zasilaczami awaryjnymi do pomp CO

Jaki akumulator zastosować do zasilania awaryjnego?

Do tych urządzeń należy podłączyć zewnętrzny akumulator, czym większy tym lepiej - dłużej będzie działał nasz system.

Np nasz układ pobiera w sumie 200W, podłączając akumulator o pojemności 120Ah to nasz system będzie działał ok 6-7 godzin, mając np tylko jedną pompkę o mocy ok 40W nasz system będzie działał ponad 24 godziny non stop. Zaleca się akumulatory AGM, żelowe, które są przystosowane do pracy buforowej i do pobierania prądu przez dłuższy czas (akumulator samochodowy przystosowany jest do pracy cyklicznej i do krótkiego rozładowania dużym prądem).

 

Do zasilania systemu CO można zastosować np typowy UPS komputerowy, jednak wbudowane akumulatory nie pozwolą nam na dłuższą pracę, będzie ona oscylowała od kilkudziesięciu do kilkunastu minut co bardzo często jest za krótkim czasem podtrzymania, więc lepiej zaopatrzyć się jeden z wyżej wymienionych Zespołów Zasilania Awaryjnego i duży akumulator, aby móc korzystać z ogrzewania dłużej niż te kilka minut po wyłączeniu prądu.

 

Mam nadzieję że chociaż trochę pomogłem wybrać odpowiednie urządzenie do Państwa systemu ogrzewania centralnego i zapraszam do zapoznania się z ofertą i zakupu Zasilacz Awaryjny pomp CO, które można zastosować też do innych celów np zasilania bramy garażowej.


Jednak nadal nie wiesz co wybrać? Przejdź przez drzewo decyzji

Drzewo decyzji


Firma Techtron dołożyła wszelkich starań, aby publikowane dane były wolne od uchybień lub błędów. Opisy produktów i dane techniczne, zdjęcia mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par.1 Kodeksu Cywilnego.