Awaryjny zasilacz UPS – co to jest, jak działa i do czego się przydaje?
Jeżeli zaglądasz tu, by dowiedzieć się, co to jest UPS i do czego można go wykorzystać, to prawdopodobnie chcesz zapewnić sobie zasilanie awaryjne na wypadek nagłej awarii prądu. Słusznie, ponieważ nawet chwilowe przerwanie ciągłości zasilania niesie za sobą ryzyko poważnych konsekwencji. Krótka przerwa w dostawie energii elektrycznej może spowodować utratę niezapisanych danych na komputerze. Zanik napięcia okazuje się problematyczny również w przypadku innych urządzeń, np. chłodziarek czy lodówek farmaceutycznych, w których przechowywane są leki.
Sposobem na uniknięcie tych niepożądanych sytuacji jest zastosowanie sprawdzonego zasilacza UPS. O tym, co to za rozwiązanie, na jakiej zasadzie działa oraz do czego się przydaje, opowiemy w dalszej części tego artykułu.
Co to jest UPS? Rola zasilacza awaryjnego
Czym jest UPS i dlaczego warto zastanowić się nad zakupem zasilacza awaryjnego? Zasilacz UPS (z ang. Uninterruptible Power Supply) to urządzenie, którego podstawowym celem jest czasowe zapewnienie ciągłości zasilania elektrycznego, w sytuacji gdy nastąpi zanik napięcia z sieci. Dzięki niemu możliwe jest zabezpieczenie podłączonego odbiornika przed konsekwencjami awarii prądu, np. utratą danych czy uszkodzeniem w wyniku wahań napięcia sieciowego.
Zasilanie awaryjne zapewniane przez zasilacz UPS pozwala m.in. bezpiecznie zapisać postęp prac na komputerze przed jego wyłączeniem. Za sprawą UPS możliwe jest także np. czasowe podtrzymanie zasilania pieca. Dzięki temu może on działać bez zakłóceń w przypadku awarii sieci.
Jak działa zasilacz UPS? Poznaj zasadę działania zasilacza awaryjnego
Wiesz już, jakie zadanie ma zasilacz awaryjny UPS. Kolejną kwestią, którą warto omówić, jest zasada działania tego rodzaju urządzenia elektrycznego. Schemat pracy zasilacza awaryjnego można przedstawić w następujący sposób.
Gdy sieć zapewnia prąd przemienny o stabilnym napięciu, to zasilacz UPS dostarcza energię do odbiornika bezpośrednio z gniazdka. Równocześnie ładowany jest akumulator, pełniący funkcję baterii, który gromadzi energię po to, by móc ją oddać w sytuacji, gdy dojdzie do awarii sieci.
Zasilacz awaryjny UPS, jak sama nazwa wskazuje, jest w stanie zasilać urządzenie nie tylko w standardowych warunkach. Jeśli więc dojdzie do zaniku napięcia sieciowego, to przełącza się na zasilanie z akumulatora. Dzięki temu odbiornik nie doświadczy utraty zasilania i związanych z tym niepożądanych konsekwencji. W momencie gdy awaria zostanie naprawiona i pobieranie z sieci prądu ponownie będzie możliwe, to zasilacz UPS przełącza się na pracę w normalnym trybie.
Budowa zasilacza UPS – z czego składa się takie urządzenie?
Zasilacze UPS zapewniające zasilanie awaryjne podczas zaniku prądu z sieci są urządzeniami składającymi się z szeregu elementów, w tym m.in.: prostownika, falownika czy filtra przeciwzakłóceniowego, które pozostają zamknięte w solidnej obudowie. Co istotne, poszczególne zasilacze UPS różnią się między sobą nie tylko pod względem parametrów technicznych, ale także zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Przykładowo, istnieją zarówno urządzenia posiadające wbudowany akumulator, jak i takie, które z akumulatorem zewnętrznym łączą się poprzez specjalne przewody.
Jakie są podstawowe rodzaje zasilaczy UPS?
Przyjmując kryterium topologiczne, zasilacze UPS można podzielić na kilka różnych rodzajów. Wśród nich najczęściej wyróżnia się:
- zasilacze awaryjne UPS offline,
- zasilacze awaryjne UPS line-interactive,
- zasilacze awaryjne UPS online.
Zasilacz awaryjny UPS – do czego służy? Zastosowania zasilaczy awaryjnych
Zasilacze awaryjne mają szeroki wachlarz zastosowań. Można je z powodzeniem wykorzystać w domu i w firmie. Sprawdzają się jako zasilanie awaryjne UPS w przestrzeniach, gdzie pracują urządzenia i zaawansowane systemy, które należy zabezpieczyć przed skutkami zaniku lub fluktuacji napięcia sieciowego. Przyjrzyjmy się teraz bliżej kilku wybranym zastosowaniom UPS-ów.
Zasilacz awaryjny UPS do komputerów i serwerów – ważne wyposażenie domów, biur czy serwerowni
Wiele osób, które zapyta się o to, co to jest zasilacz UPS i do czego służy, wskaże na możliwość zastosowania go w roli zasilania awaryjnego komputerów. Trudno się temu dziwić, ponieważ zarówno w domu, jak i w biurze, konieczność zabezpieczenia tego rodzaju sprzętu przed awarią prądu wydaje się dość oczywista. Zasilacze awaryjne UPS stosowane do ochrony komputerów osobistych nie tylko minimalizują ryzyko ich uszkodzenia, ale także dają czas na bezpieczne wyłączenie sprzętu już po zapisaniu postępów prowadzonych na nim prac.
Odpowiedni dobór zasilacza UPS do komputera stacjonarnego pozwala na zabezpieczenie go przed utratą ciągłości zasilania, a także potencjalnymi skokami napięcia. Przy zakupie tego rodzaju urządzenia musisz wziąć pod uwagę takie kwestie jak m.in. moc Twojego sprzętu komputerowego (oraz akcesoriów dodatkowych, które chcesz chronić, w tym np. drukarki) czy czas podtrzymania zasilania zapewniany przez dany UPS.
Zasilacze UPS bez wątpienia sprawdzą się w domu, ale równie dobrze mogą spełnić swoją funkcję w zastosowaniach profesjonalnych. W momencie przerwy w dostawie prądu z sieci zapewnią odpowiednie zasilanie awaryjne np. serwerom firmowym.
Zasilacz awaryjny do kotła gazowego – skuteczne zabezpieczenie instalacji
Innym zastosowaniem zasilaczy UPS jest zapewnienie zasilania awaryjnego kotłowi gazowemu. Dlaczego jest to tak istotne? Wysokiej jakości zasilacze awaryjne do kotła gazowego są w stanie m.in.:
- zagwarantować ciągłość działania systemu grzewczego podczas awarii prądu,
- ochronić instalację przed np.:
- uszkodzeniem wynikającym z zamarznięcia rur,
- uszkodzeniem elektroniki kotła, spowodowanym np. przepięciami.
Jaki zasilacz awaryjny do kotła gazowego będzie dobrym wyborem? Zależy to w dużej mierze od rozmiaru instalacji – nie zmienia to jednak tego, że w ofercie TECHTRON z pewnością znajdziesz rozwiązanie, które sprawdzi się w Twoim przypadku.
Zasilacz awaryjny do pieca – ochrona przed skutkami awarii prądu
Urządzenia typu UPS wykorzystuje się często w roli zasilania awaryjnego różnego rodzaju pieców. Zapewniają one ciągłość pracy instalacji grzewczej w przypadku nagłych przerw w dostawie prądu z sieci energetycznej. Dobry zasilacz awaryjny do pieca jest w stanie uchronić go przed uszkodzeniem, które mogłoby być konsekwencją całkowitego zaniku zasilania z sieci.
Zasilacz awaryjny do pompy CO i kolektorów słonecznych – idealne rozwiązanie dla domów
Wiedza na temat tego, co to jest UPS i jakie możliwości oferuje, skłania wiele osób do tego, by zainwestować w zasilacz awaryjny do pomp CO i solarów. Dzięki tego typu urządzeniom właściciele domów mogą efektywnie zabezpieczyć pompy centralnego ogrzewania i kolektory słoneczne przed skutkami problemów z zasilaniem sieciowym.
Zasilacz awaryjny UPS do lodówek i chłodziarek – cenne wyposażenie aptek i ośrodków medycznych
Chłodziarki i lodówki do przechowywania leków i szczepionek oraz zamrażarki stosowane w placówkach medycznych wymagają zabezpieczenia przed nagłymi awariami prądu. Jak można je zapewnić?
Rozwiązaniem, które to umożliwia, jest niezawodny zasilacz awaryjny UPS do lodówki. Umożliwia on podtrzymanie zasilania urządzeń medycznych i farmaceutycznych, w których przechowywane są preparaty wrażliwe na temperaturę. Dzięki temu, jak działa UPS, zawartość lodówek, chłodziarek i zamrażarek specjalistycznych ma zapewnione odpowiednie warunki podczas awarii sieci.
Zasilacz awaryjny UPS do systemów monitoringu
Kolejnym obszarem, w którym zasilanie awaryjne UPS okazuje się niezwykle przydatne, jest monitoring. Aby systemy monitorowania spełniały niezawodnie swoją funkcję, muszą być zabezpieczone na wypadek utraty ciągłości zasilania. Dobry zasilacz UPS do monitoringu CCTV umożliwia taką efektywną ochronę – kamery i rejestratory działają bez zarzutu nawet w trakcie awarii prądu, a zapisywane przez system nagrania pozostają niezagrożone.
UPS do domu – gwarancja ciągłości pracy różnego rodzaju systemów
Zasilanie awaryjne domu okazuje się przydatne nie tylko wtedy, gdy mowa o zabezpieczeniu kotła gazowego, pompy CO czy komputera przed skutkami nagłego zaniku napięcia. Zasilacze UPS mogą w domach posłużyć także do podtrzymywania zasilania np. bram garażowych i wjazdowych czy systemów rolet.
Dlaczego warto zainwestować w awaryjne zasilanie urządzeń elektrycznych?
Jeśli wyznajesz zasadę: „przezorny zawsze ubezpieczony”, to inwestycja w zasilanie awaryjne UPS jest krokiem, który powinieneś rozważyć. Odpowiednio dobrany zasilacz awaryjny pozwoli ochronić Twoje urządzenie lub system przed przykrymi konsekwencjami awarii sieci. Ogromnym plusem UPS-ów jest również to, że są one w stanie zapobiec potencjalnym uszkodzeniom podłączonych do nich odbiorników, które mogłyby być spowodowane przez nagłe skoki napięcia.
Gdzie kupić sprawdzone zasilacze awaryjne UPS? W sklepie TECHTRON! Oferujemy wiele różnorodnych zasilaczy UPS, wśród których z pewnością znajdziesz rozwiązanie dopasowane do Twoich oczekiwań. Aby wybrać odpowiedni zasilacz, przeanalizuj szereg kwestii, takich jak m.in.:
- przeznaczenie urządzenia – zastanów się, gdzie i do czego chcesz zastosować zasilacz UPS,
- typ urządzenia – przemyśl, czy potrzebny Ci jest zasilacz offline, czy może line-interactive lub online,
- jakość wykonania, a także funkcje oraz parametry techniczne urządzenia, takie jak m.in.: moc zasilacza, przebieg napięcia wyjściowego czy czas przełączania.
Nie masz pewności, jak dobrać zasilacz awaryjny UPS do swoich potrzeb? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję zakupową.
Zachęcamy również do zapoznania się z innymi naszymi wpisami poświęconymi tematyce zasilania awaryjnego.
- Długie podtrzymanie pracy komputera PC – Jaki UPS?
- Jak długo UPS może zasilać rozbudowany zestaw komputerowy?
- Porównanie i test różnych zasilaczy awaryjnych do pieca CO
- Jaki zasilacz awaryjny wybrać do awaryjnego zasilania pompy CO i pieca?
- Jaki akumulator wybrać do zasilania awaryjnego?
- Jaki zasilacz awaryjny do kolektora słonecznego?
- Jaki zasilacz awaryjny do komputerów, sieci, routera?
- Jaki zasilacz awaryjny wybrać do pomp CO, pieca, systemu solarnego?
- Jaki zasilacz awaryjny wybrać do zasilania pieca?
- Jaki zasilacz awaryjny UPS do zasilania lodówki?
Podobne wpisy z tej samej kategorii

Samochód hybrydowy plug-in PHEV - jaka ładowarka?
01-12-2024
Zastanawiasz się jaką ładowarkę kupić aby ładować samochód hybrydowy plugin?

Metalowa szafka do zasilaczy awaryjnych
01-09-2024
Potrzeba schowania zasilania awaryjnego przed postronnymi osobami?

Czy można ładować akumulator z dwóch lub więcej ładowarek?
04-08-2024
W tym wpisie odpowiem Wam na pytanie, czy można ładować akumulator z kilku różnych niezależnych źródeł.
Popularne kategorie
-
Specjaliści w swojej dziedzinie
Nieprzerwanie od 2005 roku zajmujemy się produkcją przetwornic napięcia, reduktorów napięcia, zasilaczy.
-
Zwrot produktu do 14 dni
Zgodnie z przysługującym prawem mają Państwo możliwość zwrotu produktów bez podania przyczyny (dotyczy tylko sprzedaży konsumenckiej)
-
Ceny zwierają KGO
Wszystkie produkty w sklepie zwierają opłatę Kosztów Gospodarowania Odpadami inaczej: Opłatę Recyklingową
-
Nawet 3 lata opieki serwisowej
Profesjonalna opieka serwisowa oraz 5 letnia gwarancja bezawaryjnej pracy na zasilacze ZA-TECH (transformator toroidalny)