Ile wytrzyma zasilacz UPS?
Ile wytrzyma zasilacz UPS?
Chcesz stworzyć niezawodne i funkcjonalne zasilanie awaryjne w domu lub w biurze i zastanawiasz się, ile wytrzyma zasilacz UPS? Tego rodzaju rozważania są jak najbardziej zrozumiałe.
Celem zastosowania takiego rozwiązania jest w końcu zapewnienie odpowiednio długiego podtrzymania zasilania w przypadku braku dostępu do energii elektrycznej z sieci.
Aby określić, ile wytrzyma zasilacz awaryjny UPS, należy głębiej przeanalizować szereg czynników, które determinują ostateczną odpowiedź.
Pragniesz dowiedzieć się, co wpływa na czas pracy takiego urządzenia oraz jak długo jest ono w stanie skutecznie działać? Interesujące Cię informacje znajdziesz w dalszej części artykułu!
Ile czasu wytrzyma zasilacz awaryjny UPS? Poznaj istotne czynniki warunkujące czas pracy tego rozwiązania
Czas pracy zasilacza awaryjnego zależy głównie od następujących czynników:- mocy, jaką będzie obciążony,
- charakteru obciążenia (rezystancyjne, indukcyjne, pojemnościowe).
Jak dobrać odpowiednią moc zasilacza UPS?
Urządzenia potrafią pobierać moc ciągłą lub zmieniają ją podczas swojej pracy, lub też pracują cyklicznie (czyli włączają się na kilka minut, kilka lub kilkanaście minut przerwy i ponownie uruchamiają).Kolejna sprawą jest dostosowanie mocy zasilacza do realnego maksymalnego obciążenia przez odbiorniki.
Zgodnie z przeprowadzonymi przez nas testami, najlepsze wartości (chodzi o sprawność przetwarzania napięcia DC na AC) są osiągane w okolicach 50-80%. Oczywiście każda przetwornica czy zasilacz awaryjny może mieć najlepszą sprawność w innym zakresie mocy (np. 70-90%).
Jeżeli mamy obciążenie, które nie pobiera dużo większej mocy na jego start (większe silniki, kompresory), to dobieramy zasilacz o sumie mocy naszego odbiornika +20-30%.
Jak dobrać odpowiednią moc zasilacza awaryjnego UPS w innej sytuacji? Gdy chcemy podłączyć odbiorniki o dużym poborze mocy startowej (np. lodówki, zamrażarki) to niestety, ale musimy wybrać zasilacz o dużo większej mocy niż moc kompresora i musimy liczyć się z gorszą sprawnością. Ale to temat na inną, szerszą dyskusję.
Jeśli jednak interesuje Cię sprawdzony zasilacz awaryjny UPS, które jest przeznaczony do takich odbiorników, to dobrym wyborem będzie sięgnięcie po niezawodny zasilacz UPS do lodówki. Z powodzeniem tego typu urządzenia użytkują placówki medyczne i apteki, które chcą zapewnić swoim lodówkom, chłodziarkom czy zamrażarkom wysokiej klasy zabezpieczenie na czas awarii prądu.
Eksploatacja zasilacza UPS a parametry akumulatora AGM
Na czas pracy wpływa również typ oraz pojemność zastosowanego akumulatora.Akumulatory AGM, mają deklarowaną pojemność dla pewnego prądu rozładowania – jest to prąd tzw. „C20”, czyli jest to 5% pojemności akumulatora. Przykład:
- 55Ah – 2.75A,
- 100Ah – to jest 5A,
- 120Ah – 6A,
- 150Ah – 7.5A.
Przy rozładowaniu akumulatora, np. 120Ah prądem aż 50A, jego pojemność wyniesie ok. 100Ah, czyli czas rozładowywania to ok. 2 godzin. Przy prądzie 6A byłoby to 120Ah, czyli 20 godzin.
Więc przy dużym prądzie mamy spadek pojemności o ok. 17%.
Jeśli interesuje Cię to, jak opisywane zagadnienie wygląda w praktyce, to zobacz przeprowadzony przez nas pomiar na YT.
Trzeba mieć na uwadze, że przedstawione wyżej wartości mają charakter szacunkowy. Zależy to bowiem też od wartości realnej pojemności dla prądu C20 (przeważnie jest znacznie wyższa niż 120Ah, bo osiąga nawet 130Ah, więc procentowy spadek może być jeszcze większy).
Na dostępną pojemność wpływa również klasa akumulatora AGM oraz jego waga. Sama pojemność to nie wszystko, ale też utrzymanie stabilnego, w miarę wysokiego napięcia też wpływa na czas pracy oraz na wydajność samego zasilacza UPS.
Ile wytrzyma zasilacz UPS? Praktyczne przykłady
Temat jest na tyle złożony, że warto poprosić o poradę przy wyborze akumulatora do zasilania awaryjnego ZA-TECH. Aby dowiedzieć się więcej, podobnie jak o tym, ile wytrzyma zasilacz UPS w danym przypadku, skontaktuj się z nami – chętnie służymy pomocą.Nie chcemy jednak pozostawiać Cię bez odpowiedzi na tym etapie, dlatego powiedzmy, że chcąc określić, jak obliczyć czas działania zasilacza awaryjnego UPS, na szybko, można przyjąć następującą zasadę.
Przykłady
- Pobór mocy @230V to 100W -> pobierany prąd po stronie akumulatora 12V to 10A. Więc akumulator 100Ah / 10A = 10 godzin. Tutaj *, bo to zależy od jakości akumulatora i realnie ten czas trzeba przyjąć ok. 9 godzin.
- Pobór mocy @230V to 500W -> pobierany prąd po stronie akumulatora 12V to 50A. Więc akumulator 100Ah / 50A = 0,5 godziny (30 minut). Tutaj *, bo to zależy od jakości akumulatora i realnie ten czas trzeba przyjąć ok. 20 minut.
- Pobór mocy @230V to 700W -> pobierany prąd po stronie akumulatora 24V to 35A. Pojemność akumulatora (2x12V 100Ah) to 100Ah 24V, czas pracy to niecałe 6 godzin, realnie ok. 5h.
- Dla przykładu, obciążenie 1000W -> 100A, to czas pracy akumulatora LFP 100Ah wyniesie 1 godzinę.
Zastosowania zasilaczy awaryjnych UPS – jak się je wykorzystuje?
Zasilanie awaryjne UPS jest rozwiązaniem interesującym osoby, które chcą pozwolić pracować swoim urządzeniom i instalacjom w trudnych warunkach braku prądu z sieci. Okazuje się, że odpowiednio dobrane zasilacze UPS są w stanie pomóc w wielu obszarach codziennego życia – zarówno prywatnego, jak i zawodowego.Wśród proponowanych przez TECHTRON rozwiązań znajdziesz produkty przeznaczone do różnych zastosowań – dla ułatwienia podzieliliśmy je na tematyczne kategorie, takie jak:
- UPS do komputera,
- zasilacz awaryjny do kotła gazowego,
- zasilacz awaryjny do pieca,
- zasilacz awaryjny do pompy CO i solarów,
- zasilacz awaryjny UPS do lodówki,
- zasilacz UPS do monitoringu CCTV,
- zasilanie awaryjne domu.
Gdzie kupić sprawdzony zasilacz awaryjny UPS oraz dobre akumulatory?
Szukasz profesjonalnych zasilaczy awaryjnych UPS, które zapewniają satysfakcjonujący czas pracy podczas nagłych zaników napięcia sieciowego? Znajdziesz je w bogatej ofercie TECHTRON – podobnie jak różnorodne akumulatory zaufanych marek, w tym m.in.:
Jeśli masz wątpliwości dotyczące tego, jaki zasilacz UPS wybrać, ile wytrzyma zasilacz awaryjny UPS czy który akumulator zamówić, skontaktuj się z nami. Doświadczenie i wiedza specjalistów TECHTRON pozwolą Ci podjąć odpowiednią decyzję zakupową.
Podobne wpisy z tej samej kategorii

Jak dobrać odpowiedni zasilacz UPS?
15-04-2025
Zasilacz awaryjny UPS: jaki wybrać model, by spełniał dobrze swoją funkcję? Przed tym pytaniem staje wiele osób, które chcą solidnie zabezpieczyć swoje urządzenia elektryczne przed nagłymi zanikami napięcia z sieci. Zanim dokonasz zakupu, musisz przemyśleć m.in. jaka moc UPS-a jest Ci potrzebna, jaki odbiornik chcesz do niego podłączyć, a także jakim czasem przełączania się on charakteryzuje.
Zadajesz sobie pytanie: jak ustalić, jakiego UPS-a potrzebuję? Lektura tego artykułu pomoże Ci sformułować na nie odpowiedź!

Porównanie różnych akumulatorów AGM pod dużym obciążeniem
06-04-2025
Porównanie akumulatorów o pojemności 100-120Ah pod dużym obciążeniem.

Awaryjny zasilacz UPS – co to jest, jak działa i do czego się przydaje?
09-03-2025
Jeżeli zaglądasz tu, by dowiedzieć się, co to jest UPS i do czego można go wykorzystać, to prawdopodobnie chcesz zapewnić sobie zasilanie awaryjne na wypadek nagłej awarii prądu.
Popularne kategorie
-
Specjaliści w swojej dziedzinie
Nieprzerwanie od 2005 roku zajmujemy się produkcją przetwornic napięcia, reduktorów napięcia, zasilaczy.
-
Zwrot produktu do 14 dni
Zgodnie z przysługującym prawem mają Państwo możliwość zwrotu produktów bez podania przyczyny (dotyczy tylko sprzedaży konsumenckiej)
-
Ceny zwierają KGO
Wszystkie produkty w sklepie zwierają opłatę Kosztów Gospodarowania Odpadami inaczej: Opłatę Recyklingową
-
Nawet 3 lata opieki serwisowej
Profesjonalna opieka serwisowa oraz 5 letnia gwarancja bezawaryjnej pracy na zasilacze ZA-TECH (transformator toroidalny)