Panel

Jak dobrać odpowiedni zasilacz UPS?

Zasilacz awaryjny UPS: jaki wybrać model, by spełniał dobrze swoją funkcję? Przed tym pytaniem staje wiele osób, które chcą solidnie zabezpieczyć swoje urządzenia elektryczne przed nagłymi zanikami napięcia z sieci. Zanim dokonasz zakupu, musisz przemyśleć m.in. jaka moc UPS-a jest Ci potrzebna, jaki odbiornik chcesz do niego podłączyć, a także jakim czasem przełączania się on charakteryzuje.

Zadajesz sobie pytanie: jak ustalić, jakiego UPS-a potrzebuję? Lektura tego artykułu pomoże Ci sformułować na nie odpowiedź!

Czym jest i jak działa zasilacz awaryjny UPS?

Zanim zaczniesz wczytywać się w znaleziony w sieci ranking UPS do pieca czy komputera, warto żebyś uświadomił sobie, czym właściwie jest zasilacz awaryjny oraz na jakiej zasadzie działa.

Zasilacz awaryjny UPS (z ang. Uninterruptible Power Supply) jest urządzeniem, które przede wszystkim ma za zadanie zapewnić czasowo ciągłość zasilania elektrycznego w przypadku awarii sieci i związanego z nią zaniku napięcia. Dlaczego ma to istotne znaczenie?

  • Odpowiednio dobrany UPS (zasilacz awaryjny) do pieca czy innego odbiornika gwarantuje mu skuteczną ochronę przed niepożądanymi skutkami niespodziewanej awarii. Przykładami takich przykrych konsekwencji mogą być uszkodzenie urządzenia spowodowane brakiem zasilania lub wahaniami napięcia sieciowego czy utrata niezapisanych danych na komputerze.
  • Powodem, dla którego warto zastanowić się nad tym, jak dobrać zasilacz UPS, jest to, że daje on praktyczną korzyść w postaci czasowego podtrzymania pracy odbiornika. Ta funkcjonalność odgrywa ważną rolę w przypadku wielu rodzajów urządzeń, czego doskonałymi przykładami są m.in.:
    • zamrażarki, lodówki i chłodziarki farmaceutyczne: nagły brak zasilania może doprowadzić do tego, że wrażliwe na temperaturę materiały przechowywane wewnątrz tych urządzeń ulegną degradacji – zasilanie awaryjne pozwala temu zapobiec,
    • komputery i serwery: dobry UPS do komputera stacjonarnego czy serwera pozwala przedłużyć czas pracy urządzenia i umożliwia użytkownikowi zapisanie postępów prac oraz bezpieczne wyłączenie sprzętu,
    • piece – solidny UPS (zasilacz awaryjny) do pieca pozwala podtrzymać jego zasilanie w razie awarii, dzięki czemu można uniknąć rozszczelnienia instalacji, do którego doszłoby w konsekwencji przedłużającego się niedostarczania energii elektrycznej do układu.

Jak działa zasilacz UPS? Gdy z sieci dostarczany jest prąd przemienny o stabilnym napięciu, to UPS zapewnia odbiornikowi energię z gniazdka. Jednocześnie odbywa się ładowanie akumulatora, który pełni funkcję swego rodzaju baterii. Później energia zgromadzona w akumulatorze jest wykorzystywana do zasilania odbiornika w przypadku braku napięcia w sieci.

Co istotne, mechanizm pracy zasilacza UPS opiera się nie tylko na tym, by zasilić podłączony do niego system, gdy wszystko działa normalnie, ale także wtedy, gdy następuje awaria sieci. W takiej sytuacji UPS przełącza się na zasilanie z akumulatora i dostarcza energię do odbiornika. Gdy pobór prądu z sieci stanie się z powrotem osiągalny, zasilacz ponawia pracę w trybie standardowym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat cech zasilaczy awaryjnych UPS, to zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem:Awaryjny zasilacz UPS – co to jest, jak działa i do czego się przydaje?.

Zasilacz awaryjny UPS: jaki wybrać? Podstawowe kryteria doboru

Jak dobrać rozmiar zasilacza UPS?Czym kierować się przy zakupie? Pytania dotyczące tego, jak wybrać odpowiedni UPS, się mnożą – warto więc poszukać na nie odpowiedzi.

Przeanalizujmy kwestie, jakie należy uwzględnić podczas wyboru zasilacza UPS do domu lub biura, serwerowni czy innej przestrzeni, w której potrzebne jest niezawodne zasilanie awaryjne.

Jak dobrać rozmiar zasilacza UPS? Zwróć uwagę na jego moc

Jednym z podstawowych aspektów, które trzeba uwzględnić, rozważając, jaki zasilacz UPS wybrać do swoich potrzeb, jest moc ciągła takiego urządzenia (wyrażona w watach). Dobierając ją, należy przemyśleć, jak obciążony będzie zasilacz, tj. jaką moc pobiera układ, który będzie do niego podłączony.

Można w uproszczeniu przyjąć, że co do zasady moc ciągła zasilacza powinna być wyższa (o ok. 20-30%) niż sumaryczny pobór mocy podłączonych do niego urządzeń. Większy zasilacz (UPS o znacznie wyższej mocy) będzie potrzebny, gdy ma do niego zostać podpięty odbiornik o dużym poborze mocy startowej, np. lodówka farmaceutyczna.

Rozumiemy, że znalezienie idealnej odpowiedzi na pytanie, jak dobrać rozmiar zasilacza UPS, może być problematyczne, dlatego chętnie służymy pomocą – bazując na naszej wiedzy i doświadczeniu, jesteśmy w stanie doradzić Ci właściwy wybór.

W tym miejscu chcielibyśmy jednak dodatkowo przestrzec przed pewną „pułapką”, która czyha na osoby mniej doświadczone zastanawiające się nad tym, jaki zasilacz UPS wybrać. Dostępne na rynku urządzenia często w swojej nazwie sugerują, jaka moc je charakteryzuje. Niestety, w niektórych przypadkach ta podpowiedź jest myląca, gdyż „500” w nazwie nie odnosi się do mocy 500W, a do mocy wyrażonej w jednostce VA (500VA) lub jest to moc chwilowa, co w praktyce oznacza, że oferują mniejszą wartość tego parametru, niż spodziewa się kupujący. Jeśli chodzi o proponowane przez nas zasilacze marki TECHTRON, na szczęście nie musisz obawiać się takiej przykrej niespodzianki.

Jakie zasilacze UPS są polecane? Przyjrzyj się przebiegowi napięcia wyjściowego

Kolejną kwestią, nad którą trzeba się pochylić, rozważając, jak dobrać UPS do komputera, pompy lub innego odbiornika, jest to, jaki przebieg (kształt) napięcia wyjściowego oferuje dany zasilacz. Pod tym kątem można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje zasilaczy UPS:

  • urządzenia generujące napięcie o przebiegu „modyfikowany sinus”,
  • urządzenia generujące napięcie o przebiegu „czysty sinus”.

Choć pierwsza grupa produktów okazuje się zwykle tańsza, to nie jest optymalnym wyborem w przypadku wielu typów odbiorników. Przykładowo, zastosowanie zasilacza typu „modyfikowany sinus” do pompy CO mogłoby skutkować nie tylko jej głośną pracą, ale także nagrzewaniem się uzwojenia wirnika, a nawet prowadzić do zniszczenia urządzenia.

Zdecydowanie lepiej wybrać zasilacz UPS, który generuje przebieg czysto sinusoidalny i działa bezproblemowo z wieloma typami odbiorników. Takie modele możesz znaleźć w ofercie sklepu TECHTRON®.

Jak dobrać zasilacz UPS? Poznaj różne rodzaje zasilaczy UPS

„Rodzaj zasilacza awaryjnego UPS” jest pojęciem, które można rozumieć na różne sposoby. Dlatego chcielibyśmy uściślić, że w tym przypadku mamy na myśli topologię urządzenia. Biorąc pod uwagę to kryterium, najczęściej zasilacze UPS do komputera stacjonarnego czy innych odbiorników dzieli się na:

  • zasilacze awaryjne UPS offline,
  • zasilacze awaryjne UPS line-interactive,
  • awaryjne zasilacze UPS online.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem zasilacza UPS, który nie tylko zapewni dostawę energii do urządzenia, gdy dojdzie do przerw w dostawie prądu, ale także ochroni odbiornik przed wpływem przepięć czy zakłóceń zasilania, to w naszej ofercie znajdziesz różnorodne zasilacze marki TECHTRON® w topologii line-interactive mogące spełnić Twoje oczekiwania.

Jaki zasilacz UPS wybrać? Sprawdź czas przełączania interesującego Cię zasilacza awaryjnego UPS

Wśród parametrów, na które warto zwrócić uwagę podczas rozważań, jak dobrać UPS do komputera stacjonarnego lub innego rodzaju odbiornika, jest czas przełączania. Informuje on o tym, jak szybko nastąpi zmiana źródła zasilania – z sieci na akumulator. Przy zasilaczach UPS marki TECHTRON podajemy także czas, jaki zajmie zasilaczowi przełączenie w drugą stronę, tj. z akumulatora na zasilanie z sieci w momencie, gdy problemy ustąpią.

Nowoczesne zasilacze awaryjne UPS charakteryzują się bardzo szybkim czasem przełączania. W przypadku proponowanych przez nas urządzeń marki TECHTRON jego wartość wynosi jedynie od standardowo ok. 4 do maksymalnie 8 milisekund, co pozwala na bezproblemową pracę odbiornika, np. komputera, w trakcie zaniku napięcia sieciowego.

Jak dobrać zasilacz UPS? Inne parametry oraz funkcje, które warto uwzględnić przy wyborze

Rozważając, jaki zasilacz UPS kupić, dobrze jest spojrzeć szerzej, nie ograniczając się wyłącznie do wcześniej opisanych aspektów tych urządzeń. Wśród innych kwestii, jakie warto uwzględnić przy wyborze takiego rozwiązania, możemy wyróżnić m.in.:

  • rodzaj obciążenia, jakie zasilacz UPS jest w stanie obsługiwać – w ofercie sklepu TECHTRON można znaleźć np. modele marki TBS Electronics, które pozwalają na podłączenie zarówno obciążenia rezystancyjnego, jak i indukcyjnego oraz pojemnościowego,
  • czas podtrzymania zasilania podłączonych urządzeń do UPS-a – szerzej temat tego, jak długo może pracować zasilacz UPS, omówiliśmy w osobnym wpisie, do lektury którego zachęcamy:Ile wytrzyma zasilacz UPS?,
  • zakres napięcia wejściowego i wyjściowego,
  • prąd ładowania akumulatora (oraz ewentualna możliwość jego zmiany),
  • wbudowany wyświetlacz ułatwiający obsługę urządzenia oraz kontrolę istotnych parametrów,
  • pobór mocy charakterystyczny dla danego zasilacza UPS,
  • rodzaj zastosowanej konstrukcji zasilacza,
  • jakość wykonania i typ obudowy zasilacza,
  • ewentualną konieczność zastosowania zewnętrznego akumulatora lub akumulatorów,
  • dodatkowe funkcjonalności, takie jak m.in. korektor napięcia sieciowego AVR, zastosowanie stałej fazy – szczególnie istotne, gdy interesuje Cię UPS (zasilacz awaryjny) do kotła gazowego,
  • obecność zabezpieczeń, np. zabezpieczenia przeciwprzepięciowego.

Powyżej zebraliśmy ogólne informacje dotyczące tego, na co zwrócić uwagę, zastanawiając się, jaki zasilacz UPS wybrać. Chcąc lepiej zrozumieć to, jak dobrać rozmiar zasilacza UPS, warto pochylić się nad kilkoma przykładami konkretnych rodzajów odbiorników, które miałyby być wsparte takim Zespołem Zasilania Awaryjnego. 

Jaki zasilacz UPS do komputera wybrać?

Wiele osób ciekawi to, jaki wybrać UPS, by sprawdził się w przypadku komputera oraz towarzyszących mu urządzeń. Rozwiązanie tego dylematu zależy w dużej mierze od potrzeb i charakterystyki sprzętu danego inwestora.

  • W przypadku standardowego, pojedynczego komputera zwykle wystarczy zasilacz UPS o mocy sięgającej od 300 do 500W, np. model ZA-TECH-300 lub ZA-TECH-500.
  • Kiedy sięgnięcie po zasilacz o mocy większej niż 500 W, np. urządzenie o mocy 700W czy UPS do komputera 1000W lub więcej, będzie uzasadnione? Takie rozwiązanie warto rozważyć, gdy np.:
    • chcesz zabezpieczyć system złożony z niewielkiej liczby (np. trzech) komputerów biurowych – w takiej sytuacji może sprawdzić się zasilacz UPS ZA-TECH-700 marki TECHTRON,
    • posiadasz w firmie większą liczbę komputerów, którym pragniesz zapewnić zasilanie awaryjne – odpowiednim rozwiązaniem może okazać się np. model ZA-TECH-1600 marki TECHTRON.

Należy przy tym pamiętać, że rozważając jak dobrać UPS do komputera stacjonarnego oraz innych urządzeń, od routera i monitor, przez drukarkę, po serwer, trzeba wziąć pod uwagę całkowity pobór mocy obciążenia.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące tego, jakiUPS do komputera sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku, to zachęcamy do:

Jak dobrać UPS (zasilacz awaryjny) do pieca?

Przy doborze zasilacza UPS do pieca należy uwzględnić indywidualną charakterystykę posiadanego systemu. Trzeba wziąć pod uwagę m.in.:

  • rodzaj źródła ciepła (np. piec gazowy, piec na pellet, piec na paliwo stałe czy kominek z płaszczem wodnym) oraz inne elementy układu, takie jak sterowniki czy pompy,
  • pobór energii elektrycznej w przypadku danego pieca – należy przy tym ustalić, ile mocy pobierają elementy pracujące bez przerwy, a ile te, które działają raz na jakiś czas, np. podajnik,
  • oczekiwany czas podtrzymania zasilania, jaki UPS ma zapewnić układowi grzewczemu podczas zaniku napięcia sieciowego.

Odpowiedź na pytanie, jak dobrać rozmiar zasilacza UPS do pieca, będzie więc różnić się w zależności od specyfikacji posiadanego przez Ciebie rozwiązania. Orientacyjnie można uznać, że:

  • do mniej skomplikowanych systemów, takich jak kominek czy piec gazowy, może wystarczyć zasilacz o mocy ciągłej od 300W do 500W,
  • osoby, które interesuje UPS (zasilacz awaryjny) do pieca na paliwo stałe o prostej budowie – z pompą, wentylatorem i niedużym podajnikiem – powinny rozważyć zakup urządzenia o mocy ciągłej wynoszącej minimum 500W,
  • do bardziej złożonych pieców na paliwo stałe, wyposażonych np. w kilka pomp, potrzebny będzie zasilacz UPS o mocy ciągłej równej przynajmniej 700W,
  • w przypadku pieca na pellet z automatycznym rozpalaniem niezbędny będzie mocny zasilacz, który wyróżnia się mocą ciągłą sięgającą nawet 1200W.

To jednak jedynie wartości szacunkowe – jeśli chcesz zasięgnąć profesjonalnej porady dotyczącej tego, jak dobrać zasilacz UPS do Twojego pieca, skontaktuj się z nami. Jeżeli z kolei pragniesz dodatkowo rozeznać się w temacie wyboru właściwego zasilania awaryjnego do pieca, polecamy lekturę naszego artykułu:Jaki zasilacz awaryjny wybrać do zasilania pieca?.

Jaki zasilacz UPS wybrać do lodówki, chłodziarki lub zamrażarki farmaceutycznej?

Osoby odpowiedzialne za zakup wyposażenia do placówek medycznych i aptek mogą zastanawiać się nad tym, jak dobraćzasilacz awaryjny UPS do lodówki, chłodziarki lub zamrażarki specjalistycznej. Dokładna odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od tego, z jakim odbiornikiem mamy do czynienia.

Co do zasady można powiedzieć, że zasilacz UPS do lodówki farmaceutycznej powinien m.in.:

  • mieć dużą moc,
  • cechować się możliwością zasilania go przez zewnętrzne akumulatory,
  • posiadać wysokie możliwości chwilowego przeciążenia.

W tej roli doskonale sprawdzą się proponowane przez nas modele urządzeń ZA-TECH-1600 lub ZA-TECH-2400.

Aby dowiedzieć się więcej szczegółów na temat tego, na który UPS się zdecydować, gdy zachodzi potrzeba zapewnienia lodówce, chłodziarce lub zamrażarce zasilanie awaryjnego:

Kiedy jeszcze warto kupić i do czego zastosować zasilacz UPS?

Zasilanie awaryjne jest rozwiązaniem, nad którym warto zastanowić się nie tylko wtedy, gdy dysponujesz komputerem wraz z towarzyszącymi mu urządzeniami, takimi jak np. router czy monitor. Jego zalety mogą okazać się bezcenne także w innych wypadkach. W naszej ofercie znajdziesz urządzenia, które mogą posłużyć jakozasilanie awaryjne UPS do pieców gazowych, pomp CO, systemów solarnych, lodówek, chłodziarek, systemów telekomunikacyjnych i komputerowych. Proponowane rozwiązania podzieliliśmy na tematyczne kategorie, w tym m.in.:

Dobry zasilacz awaryjny UPS to urządzenie, które można wykorzystać także np. do systemów monitoringu. Za jego sprawą awaria prądu nie utrudni pracy kamerom i rejestratorom, a gromadzone nagrania nie zostaną utracone. Realizacji tego zadania z powodzeniem podoła nasz solidny zasilacz do monitoringu CCTV.

Jakie zasilacze UPS są polecane? Sprawdzony sprzęt TECHTRON do zasilania różnych urządzeń

Jeśli przeglądasz rankingi najlepszych urządzeń i nie wiesz już, jaki zasilacz bezprzerwowy UPS jest w stanie sprostać Twoim wymaganiom, to wspomniana wcześniej bogata oferta rozwiązań TECHTRON powinna Cię zainteresować. Posiadamy w niej m.in.:

  • nowoczesne i niezawodne zasilacze z serii ZA-TECH marki TECHTRON, które od lat z chęcią wybierane są przez Klientów indywidualnych i profesjonalnych, w tym np. placówki medyczne i apteki, co jedynie potwierdza ich wysoką jakość,
  • profesjonalne zasilacze awaryjne UPS marki TBS Electronics.

Gdy zagłębisz się w to, jakie zasilacze UPS są polecane z uwagi na swoje praktyczne walory, to istnieje duża szansa, że natrafisz na pozytywne opinie o naszych urządzeniach. Aby dobrać właściwy model do swoich potrzeb, skontaktuj się z nami, a chętnie Ci w tym pomożemy.

Jak dobrać awaryjny zasilacz UPS do domu lub biura? Podsumowanie

Zasilacz awaryjny UPS: jaki wybrać model, by spełniał dobrze swoją funkcję? Od tego pytania rozpoczęliśmy ten artykuł i to właśnie nim zainicjujemy jego podsumowanie. Na odpowiedni dobór zasilacza UPS do komputera stacjonarnego, pieca, lodówki bądź innego odbiornika wpływa szereg czynników. Definitywnie pierwszoplanowej roli nie powinna odgrywać cena, ponieważ lepiej kupując UPS wybrać rozwiązanie, które będzie służyć solidnie i przez długi czas. Warto natomiast zwrócić uwagę na takie aspekty jak m.in. moc zasilacza, jego rodzaj, czas przełączania, przebieg napięcia wyjściowego, oferowane funkcjonalności czy renoma producenta.

Warto dodać, że gdy Klienci zastanawiają się, jak dobrać UPS, kalkulator internetowy jest jednym z pierwszych narzędzi, po które sięgają. Może być ono pomocne, ale nie należy mu zawierzać w pełni. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój zasilacz UPS do komputera stacjonarnego czy dowolnego innego układu będzie spełniać odpowiednio swoją funkcję, skontaktuj się z nami. Doradzamy Klientom nie tylko w zakresie tego, jak dobrać rozmiar zasilacza UPS, ale także m.in. jakieakumulatory 12V AGM do UPS lub inne rozwiązania sprawdzą się najlepiej w ich przypadku.

Jeżeli temat zasilania awaryjnego Cię ciekawi, zapoznaj się również z innymi poświęconymi mu artykułami na naszym blogu, w tym np.:Długie podtrzymanie pracy komputera PC – Jaki UPS?.

Podobne wpisy z tej samej kategorii

Porównanie różnych akumulatorów AGM pod dużym obciążeniem

Porównanie różnych akumulatorów AGM pod dużym obciążeniem

06-04-2025

Porównanie akumulatorów o pojemności 100-120Ah pod dużym obciążeniem.

Ile wytrzyma zasilacz UPS?

Ile wytrzyma zasilacz UPS?

03-04-2025

Chcesz stworzyć niezawodne i funkcjonalne zasilanie awaryjne w domu lub w biurze i zastanawiasz się, ile wytrzyma zasilacz UPS?

Awaryjny zasilacz UPS – co to jest, jak działa i do czego się przydaje?

Awaryjny zasilacz UPS – co to jest, jak działa i do czego się przydaje?

09-03-2025

Jeżeli zaglądasz tu, by dowiedzieć się, co to jest UPS i do czego można go wykorzystać, to prawdopodobnie chcesz zapewnić sobie zasilanie awaryjne na wypadek nagłej awarii prądu.

Popularne kategorie

  • Specjaliści w swojej dziedzinie

    Nieprzerwanie od 2005 roku zajmujemy się produkcją przetwornic napięcia, reduktorów napięcia, zasilaczy.

  • Zwrot produktu do 14 dni

    Zgodnie z przysługującym prawem mają Państwo możliwość zwrotu produktów bez podania przyczyny (dotyczy tylko sprzedaży konsumenckiej)

  • Ceny zwierają KGO

    Wszystkie produkty w sklepie zwierają opłatę Kosztów Gospodarowania Odpadami inaczej: Opłatę Recyklingową

  • Nawet 3 lata opieki serwisowej

    Profesjonalna opieka serwisowa oraz 5 letnia gwarancja bezawaryjnej pracy na zasilacze ZA-TECH (transformator toroidalny)