Panel

Jaki wybrać akumulator 7Ah do UPS?

Jaki, który jest najlepszy akumulator 12V o pojemności 7Ah, co kupić?


Akumulatory o pojemności 7Ah lub 7,2Ah to chyba najbardziej popularne akumulatory typu AGM. Są masowo stosowane w systemach zasilania awaryjnego, central alarmowych, małych UPS (a nawet większych, stosując kilka sztuk), centralach telefonicznych a nawet w małych pojazdach - zabawkach dla dzieci.
Popularność pojemności przełożyła się na ceny oraz mnogość marek/nazw takich akumulatorów. Wachlarz cenowy jest ogromny, od cen ok 40 zł do 100zł a nawet i 250zł za markowy akumulator APC.
Wydatek 250zł za akumulator uważam za przesadzony, tam nie da się nic innowacyjnego "wsadzić" aby tyle on kosztował. Nawet niech on będzie zrobiony w porządnej technologii, nie oszczędzano materiału i jego jakości ale nie 250zł.

Tak jak napisałem, na rynku jest sporo marek akumulatorów, aż ciężko policzyć i wciąż pojawiają się nowe. Osoby, które mają do czynienia z takimi akumulatorami zapewne znają markę Europower. Jest to marka akumulatorów AGM która jest na rynku z 20 lat? A może nawet dłużej. Chyba jest to najstarsza marka akumulatorów jaką znam. Pomijam tutaj marki akumulatorów do samochodów (Centra, Bosch itd), tylko markę która jest znana z akumulatorów AGM.
Akumulator do zasilania awaryjnego Europower, model EP7,2-12 który testowałem nie jest tanim akumulatorem. Nie jest też on najdroższym. Można by powiedzieć że jego cena jest z półki wysokiej. Kosztuje on ok 100zł, ktoś powie że to dużo bo przecież można kupić akumulator w cenie 40 czy 50zł, a w tej cenie (tj 100zł) to będzie miał dwa takie tanie.
Tak, to prawda - będzie miał dwa. Jednak tanie akumulatory są na tyle słabe że akumulator Europower EP 7.2Ah swoją jakością bije na głowę te tanie akusy. Jego trwałość, pojemność to jak 4 czy nawet więcej tych tanich akumulatorów. Jest takie przysłowie, kto tanio płaci ten dwa razy płaci.

Zapraszam do przeczytania dalszej całego wpisu na blogu.


Dla większości klientów, którzy stoją przed zakupem nowego akumulatora 7Ah sprawa jest prosta. Wchodzimy w google, allegro wpisujemy frazę i sortujemy "od najtańszego". Taka prawa, wystarczy zobaczyć popularność sprzedaży. Liczy się cena.
Jednak chcę przekonać Was, drodzy klienci do tego, żeby nie kupować najtańszego akumulatora AGM 7Ah.

Akumulatory czy baterie akumulatorów 7Ah lub 7,2Ah (to jest ta sama obudowa, identyczne wymiary) stosowane są głównie w systemach alarmowych, zasilaczach awaryjnych do komputerów. Przez 99,99% swojego czasu są nie używane. Raz na jakiś czas zdarza się, że są potrzebne i po jakimś czasie możemy się zdziwić, że albo nasz system nie działa (natychmiast się wyłącza) lub działa bardzo krótko. Widoczne jest to w szczególności w przypadku UPSów do komputerów, gdzie pobór mocy jest dość znaczny jak na możliwości takiego małego akumulatorka. Nie wiem, czy wiecie, ale taki czas działania można by wydłużyć, w zależności od akumulatora i paru cykli rozładowania/ładowania można uzyskać nawet kilka krotnie dłuższy czas działania.
Zastanawiacie się jak? Sprawa jest prosta, wystarczy kupić odpowiedni akumulator. Broń boże tani akumulator za 40-50zł. Takie coś to głównie nadaje się jako ciężar do podtrzymania jakiejś rzeczy, aby z wiatrem nie odleciała. Tani akumulator waży nawet niecałe 1,8kg a ten dużo lepszy nawet 2,5kg. Tak, 0.7kg różnicy w takiej samej obudowie!
Te 0,7kg różnicy w wadze to po prostu zastosowanie dobrych materiałów oraz większa ilość ołowiu w takim akumulatorze. Solidne kratki z napastowaną masą ołowiu nie tylko zwiększą pojemność akumulatora, ale także jego parametry będą niemal identyczne zarówno po paru pierwszych cyklach jaki po 30 cyklu ładowania/rozładowania.
Firma TECHTRON, prawdopodobnie jako jedyna firma przetestowała łącznie 13 akumulatorów AGM 7Ah - 7Ah 3 marek. Testy polegały na ładowaniu akumulatorów do stałej wartości napięcia tj. 14.6V, ale z różnym prądem ładowania a także rozładowane różnym prądem i do napięcia 10,5V.
Niektóre akumulatory przeszły od 20 do ponad 30 cykli ładowania/rozładowania.

Do testu wzięto łącznie 12 sztuk akumulatorów "tanich", jeden "średni" oraz dwa z "górnej półki"
Wyniki testu są dość szokujące, ale też można było się spodziewać, że tani akumulator będzie miał gorszą pojemność... ale nie aż tak. Bo oprócz pojemności początkowej akumulatory tanie bardzo szybko traciły swoją pojemność.

Akumulatory był rozładowywane prądem 2 lub 10A, ładowane 0,7A (C10) lub 3A (to więcej niż deklarują producenci). Przedstawię skrócone wyniki pomiarów.

Dla przykładu, tani akumulator ładowany 0,7A rozładowanie 2A.
•    Pierwsza próba - czas rozładowywania 153 minuty
•    Piąta próba - 138 minut
•    dziesiąta próba - 126 minut
•    piętnasta próba - 106 minut
•    dwudziesta próba - 93 minut
•    dwudziesta czwarta próba - 87 minut

Jak widać tendencja jest spadkowa i na tym test się zakończył.

Następny akumulator 7Ah, tani akumulator ładowany 3A rozładowanie 10A.
•    Pierwsza próba - czas rozładowywania 18 minut
•    Piąta próba - 15 minut
•    dziesiąta próba - 14 minut
•    piętnasta próba - 12 minut

Tutaj jakby lepiej, nie ma takich "zjazdów", ale tendencja jest nadal spadkowa.


Teraz "średni" akumulator, rozładowanie 10A, ładowanie 3A
•    Pierwsza próba - czas rozładowywania 20 minut
•    Piąta próba - 20 minut
•    dziesiąta próba - 20 minut
•    piętnasta próba - 18 minut
•    dwudziesta próba - 18 minut

No i tutaj mamy już "fajne" wyniki, początkowy czas rozładowania większy niż taniego oraz po 20 cyklu tylko uciekło 2 minuty czasu.

Jednak zobaczcie jaki wynik miał najcięższy a zarazem najdroższy akumulator, który miałem przyjemność mieć w ofercie.

Pierwszy egzemplarz - ładowanie 0,7A rozładowanie 2A
•    Pierwsza próba - czas rozładowywania 193 minuty
•    Piąta próba - 200 minut
•    dziesiąta próba - 199 minut
•    piętnasta próba - 207 minut
•    dwudziesta próba - 206 minut
•    dwudziesta czwarta próba - 202 minuty
•    trzydziesta próba - 206 minut

Tutaj nie tylko mamy czas dłuższy o 40 minut w porównaniu do taniego akumulatora, ale potwierdza się to, że akumulator AGM pełną swoją pojemność uzyskuje dopiero po kilku cyklach ładowania / rozładowania (można takie informacje znaleźć w karcie katalogowej). W 25 próbie było "tylko" 202 minuty, nie wiem czemu tak wyszło, bo w 26 było 207 minut - więc błąd pomiarowy/nie doładowane. Jednak najważniejsze jest to, że po 30 cyklach czas nadal jest większy niż po pierwszych cyklach. To jest jakość akumulatora!
Przejdźmy to drugiego akumulatora 7,2Ah gdzie ładowany był 3A i rozładowywany 10A - to naprawdę się "trudne" warunki pracy.
•    Pierwsza próba - czas rozładowywania 25 minut
•    Piąta próba - 26 minut
•    dziesiąta próba - 26 minut
•    piętnasta próba - 28 minut
•    dwudziesta próba - 26 minut
•    dwudziesta czwarta próba - 25 minut
•    trzydziesta próba - 26 minut
•    trzydziesta trzecia próba - 26 minut

No i proszę bardzo, w porównaniu do taniego aku, czas rozładowania wynosi 26 minut (w porównaniu do 15). Ze średniakiem też wygrywa, o 6 minut.

Także drodzy klienci, kupując tani akumulator tak naprawdę to kupuje się go dwa a może nawet 3 razy częściej niż ten najdroższy. Do tego dochodzi i tak krótszy czas działania.
Tani akumulator, może się nadać w alarmie, pobory prądu są niskie to i czas podtrzymania będzie akceptowalny.
Jednak jak chcesz wymienić i kupić akumulator do UPS, gdzie komputer pobiera od 100W w górę to nie zastanawiaj się. Kup solidny akumulator 7,2Ah który zapewni Ci długi czas podtrzymania oraz będzie trzymał swoje parametry nawet o 30 czy więcej cyklach pełnego rozładowania.


Zastanawiacie się co to za tani akumulator, średni?
Muszę Was rozczarować, nie będę ujawniał nazw tych akumulatorów, bo nie ma to sensu, tani to tani, kupisz inny tani - nie będzie lepszy od tych testowanych. Kup od razu solidny, będący na rynku już kilkanaście lat akumulator Europower 7,2Ah do twojego UPS, alarmu, systemu awaryjnego zasilania.


Poniżej przedstawię jak wygląda szacowanie pojemności wśród taniego, średniego i najlepszego akumulatora AGM 7,2Ah Europower

Akumulator tani:                                                                                                                                                                         Akumulator średni                                                                                                                     Akumulator Europower EP 7,2Ah
Pojemność taniego akumulatora 7Ah Wykres rozładowania Europower EP 7.2Ah

Akumulator tani - pojemność szacowana na ok 6Ah, średni trochę lepiej bo 6,5Ah no i Europower sporo powyżej 8Ah!
Proszę zwórić uwagę jak wygląda krzywa rozładowywania, tylko Europower dzielnie się trzyma do końca, wykres jest opadający powoli.



Jak poradziły sobie akumulatory przy prądzie rozładowania 10A?


Tak to wygląda

                                          Tani akumulator:                                                                                                                                                                                          średni akumulator                                                                                                                                                      Europower                     
Tani akumulator 7Ah prąd rozładowania 10AEuropower i prąd 10A

Tani akumulator, na początku 18 minut, później już tendencja spadkowa. Pod koniec były próby ładowania niestandardowego, niewiele to pomogło.
Średni akumulator, 21 minut i generalnie trzymał się dzielnie.
Europower pokazał klasę, nawet 28 minut (w porównaniu do taniego to różnica 10 minut czy do średniego 7 minut) to bardzo duża różnica na plus dla Europowera. Pamiętajmy, że to prąd 10A.

Podobne wpisy z tej samej kategorii

Przetwornica solarna GREEN BOOST czy MPPT ECO SOLAR BOOST?

Przetwornica solarna GREEN BOOST czy MPPT ECO SOLAR BOOST?

03-07-2023

Którą przetwornicę solarną wybrać? Green Boost od Volt Polska czy MPPT ECO SOLAR BOOST od AZO Digital - ile energii wytworzy?

Funkcja Soft Charging w zasilaczach ZA-TECH

Funkcja Soft Charging w zasilaczach ZA-TECH

12-03-2023

Soft Charging – Specjalna funkcja zaimplementowana w wybranych zasilaczach awaryjnych ZA-TECH

Ładowarka DC-DC dodatkowego akumulatora MR20

Ładowarka DC-DC dodatkowego akumulatora MR20

28-01-2023

W ofercie pojawił się zupełnie nowa wersja ładowarki dodatkowego akumulatora MR20

Popularne kategorie

  • Specjaliści w swojej dziedzinie

    Nieprzerwanie od 2005 roku zajmujemy się produkcją przetwornic napięcia, reduktorów napięcia, zasilaczy.

  • Zwrot produktu do 14 dni

    Zgodnie z przysługującym prawem mają Państwo możliwość zwrotu produktów bez podania przyczyny (dotyczy tylko sprzedaży konsumenckiej)

  • Ceny zwierają KGO

    Wszystkie produkty w sklepie zwierają opłatę Kosztów Gospodarowania Odpadami inaczej: Opłatę Recyklingową

  • Nawet 3 lata opieki serwisowej

    Profesjonalna opieka serwisowa oraz 5 letnia gwarancja bezawaryjnej pracy na zasilacze ZA-TECH (transformator toroidalny)