blog ekspercki

nasz sklepinternetowy

Przetwornica napięcia z ładowarką 2000W UPS4000 od AZO

13 października, 2019

Przetwornica napięcia z funkcją ładowania i trybem UPS UPS4000 AZO

UPS4000 marki AZO Digital to prosty inwerter napięcia z ładowarką akumulatora oraz trybem UPS.

UPS4000

UPS4000


Poniżej znajdziecie moi drodzy czytelnicy jakie produkt ma plusy i minuty.

Przetwornica napięcia UPS4000 – Czy to nadal samochodowa przetwornica?

Podstawową funkcją produktu o oznaczeniu UPS-4000 to przetwarzanie napięcia 12V z akumulatora samochodowego (lub żelowego czy też AGM) na napięcie takie jakie mamy w gniazdku w domu, czyli 230V 50Hz z przebiegiem sinusoidalnym.

Moc przetwornicy wynosi aż 2000W, moc impulsowa deklarowana przez producenta wynosi 2000W. Jednak nie liczmy, że będziemy mieć moc 2000 i więcej wat przez dłuższy czas pracy. Moc maksymalna zależy od napięcia zasilania. Przy tak dużym poborze mocy (tj 1000, 1500 czy 2000W) napięcie na akumulatorze (nawet tym dobry, o sporej pojemności) spadnie do poziomu ok 12V. Taka cecha. Niższe napięcie zasilania to dla tej przetwornicy niestety obniżenie dostępnej maksymalnej mocy. Może się okazać że będzie to 1700-1900W.

Gdybyśmy chcieli podłączyć do przetwornicy urządzenie, które pobiera ok 1800-2000W to jednak sugeruję poszukać czegoś mocniejszego. Chyba że zapewnimy zasilanie na poziomie wyższym niż 12,6V.

Przetwornica nadaje się wiec do zasilania różnych odbiorników (szczególnie o charakterze indukcyjnym). Posiada funkcję ponownego uruchomienia się po przeciążeniu (jest to miękki start).

Przetwornica pobiera niski prąd jałowy wynosi on ok 800mA. Wydaje się że jest to produkt, godny zainteresowania się przez osoby budujące kampera.

Przetwornica uruchamia podłączone do niej zasilacze do laptopa czy nawet lodówkę.

Przetwornica nie jest wyposażona złącza USB do ładowania telefonów. Są dwa gniazda wyjściowe 230V.

 

Wbudowana ładowarka w przetwornicę UPS-4000

Dodatkową funkcją przetwornicy jest układ do ładowania akumulatora z sieci (ogólnie do AGM, GEL, kwasowych) o maksymalnym prądzie ładowania 10A. Prądu nie możemy ograniczyć, jednak wydaje się że nikt nie będzie podłączał do tej przetwornicy małych akumulatorów. Napięcie ładowania forsujące to ok 14.4V i przechodzi do 13.8V (buforowe).

Ładowarkę można wyłączyć przełącznikiem. Jednak nie radzę tego robić, jeżeli podłączony do przetwornicy akumulator nie jest ładowany z zewnętrznego źródła (na przykład z paneli fotowoltaicznych). Przetwornica nadal pobiera prąd z akumulatora.

Obrazowo wygląda to tak:

Przetwornica jest włączona, podłączona jest sieć 230V i jest obecne napięcie. Odbiorniki są zasilane z sieci miejskiej. Przełącznik „charger” jest na pozycji 0 czyli wyłączony. Przetwornica pobiera z aku niecałe 300mA. To powoduje rozładowanie akumulatora.

Także możemy się zdziwić, więc zwróćmy uwagę co robimy i w jakim stanie zostawiamy przetwornicę i jej przełączniki.

 

Układ przełączania typu UPS w przetwornicy UPS4000

Przetwornica oprócz ładowarki posiada układ przełączający napięcia – tryb UPS. Przetwornica podłączona do sieci 230V będzie zasilać odbiorniki i ładuje również podłączony akumulator 12V. Zanik napięcia sieciowego powoduje automatyczne przełączenie na pracę z akumulatora.

Uwaga: Podczas przełączenia z sieci na akumulator przetwornica przechodzi tryb „soft start”, co za tym idzie napięcie wyjściowe spada do niskiej wartości ok 150V i narasta do napięcia nominalnego 230V.

Taka praca może powodować że pewne urządzenia mogą się zawiesić czy zrestartować (chodzi o sterowniki gdybyśmy chcieli wykorzystać ją do zasilania awaryjnego pieca).

 

Ogólnie o UPS4000

Przetwornica o dużej mocy, daje radę z poważnymi obciążeniami (małe klimatyzacje, kompresor). Posiada układ ładowania, który jest dobry gdy akumulator stoi w miejscu gdzie jest niska temperatura (ładowanie ok 13.86, tyle wskazał miernik). Przy temperaturach typu 20-25 stopni Celsjusza to dość sporo. Nie ma strachu gdy ładowanie odbywa się co jakiś czas, ale pod typowego UPS-a to odradzam.

Wady (na minus):

  • Głośna praca wentylatora (przy ładowaniu, jak i obciążeniu),
  • Podczas przełączenia z sieci na akumulator następuje duży spadek napięcia (nawet do ok 150V),
  • Dość wysokie napięcie buforowe,
  • Brak regulacji prądu ładowania,
  • Moc spada gdy napięcie zasilania jest niższe od 12.6V,
  • Wyłączenie ładowarki przy pracy sieciowej powoduje że nadal jest pobierany prąd z akumulatora.

Zalety (na plus):

  • Niski prąd jałowy,
  • Możliwość wyłączenia ładowarki,
  • Układ soft start,
  • Zdolność uruchomienia wymagających odbiorników,
  • Niewielkie wymiary,
  • 3 lata gwarancji AZO.

 

Dodatkowo pozostałe informacje, gdzie nie wymaga się od tego typu produktach następujących opcji: Przetwornica nie posiada korektora napięcia AVR, nie posiada żadnego wyświetlacza, nie generuje stałej fazy, brak złącza USB.

 

Sklep: Przetwornica napięcia UPS4000 AZO z ładowarką UPS

Dane z testu:

Test UPS4000 przetwornice napięcia z ładowaniem akumulatora

 

Video test

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *