blog ekspercki

nasz sklepinternetowy

Test baterii LR6 / R6 / AA – które najlepsze, które wybrać?

14 czerwca, 2018

Wielki test różnych baterii tzw paluszków R6 AA LR6

 

Wpadłem na pomysł wykorzystania sprzętu do wykonania testu różnych baterii. Wszak mamy okres wakacyjny (w czasie pisania tego wpisu) i często takie baterie będą wykorzystywane do zasilania różnych urządzeń tj. aparaty fotograficzne, zabawki, latarki. W sklepach mamy różne rodzaje baterii, różnych firm różniących się ceną nawet kilkakrotnie. Jedne mają być najlepsze od innych, ale czy tak faktycznie jest?

Dlatego postanowiłem wykonać próbę – test – porównanie różnych baterii. Porównanie nie nosi znamion badania profesjonalnego wg jakiś tam norm, ot zwykle porównanie kilku produktów.

Nie będę się tutaj rozwodził nad ich ceną, bo cena dziś jest taka a jutro inna. Są promocje, są różne sklepy w każdym inna cena.

Czasem nie warto lecieć pół osiedla/miasta aby kupić baterie o 1zł taniej.

Przejdę do konkretów

Będę sprawdzał za każdym razem dwie baterie 1,5V połączone w szeregu co daje nam napięcie 3V. Sprawdziłem ile pobiera prądu silniczek 3V z zabawki pod obciążeniem. Było to ok 200-250mA.

Oprócz silniczka w zabawkach bywają dodatkowe „bajery” jak światełka, muzyczka czy też sterowanie. Przyjąłem pobór prądu na poziomie 300mA. Napięcie końcowe na poziomie 2V.

Każda bateria będzie testowana tak samo, żadne żarówki czy też zabawki – mogą występować różnice. Po prostu baterie będą rozładowywane przez specjalne urządzenie (jest to elektroniczne obciążenie) stałym prądem.

Proces rozładowywania będzie logowany co 1 sekundę przez program. Później zostanie wygenerowany wykres porównawczy baterii. Jestem sam ciekawy co z tego wyjdzie 🙂

 

Do testu zostały użyte następujące baterie:

  • Varta Max TECH
  • Panasonic PRO POWER
  • Energizer
  • Aerocell
  • GP Super
  • Duracell
  • Duracell Turbo Max
  • Auchan High Performance alkaline (srebrne)
  • Auchan Saline Salina (zwykłe, białe)
  • Auchan Alkaline (żółte)
  • ARO Alkaline
  • Battextra (z Pepco)
  • Akumulatorki o pojemności 2100 i 2700mAh
  • Energizer MAX PLUS
  • Kodak
  • Pairdeer

 

Otrzymałem do testów również baterie (nie ma ich w podsumowaniu video)

  • EverActive PRO Alkaline
  • akumulatorki Ni-MH EverActive 2600 (2500mA)

 

Test porównawczy baterii

 

Auchan „no name” białe, zwykłe

Wykonałem już pierwsze testy, na pierwszy ogień poszły zwykłe baterie „no name” z Auchan.

 

 

Czas rozładowania baterii do napięcia 2V wyniósł ok 40 minut. Jak widać na poniższym wykresie przy rozładowywaniu stałym prądem (300mA) napięcie w pierwszych minutach znacząco spadało.

Później utrzymywało się na dość stabilnym powolnym spadku.

 

 

Auchan „no name” żółte – Alkaline

Następne baterie alkaliczne to tanie „no name” z Auchan (w kolorze żółtym)

 

 

Po alkalicznych bateriach można było się oczywiście spodziewać więcej. I faktycznie, w przypadku tych baterii czas rozładowywania wyniósł ok 4 godziny i 17 minut.

 

 

 

 

 

Auchan High Performance – Alkaline

Kolejne baterie to również baterie z Auchan, tym razem wyglądające na „lepsze”


Napięcie początkowe jak w poprzednich bateriach tj 3.22V

Bateria pokazała klasę, ok 5 godzin i 9 minut (309 minut), a więc całkiem nieźle jak na marketowy produkt. Ciekawe jak będzie wyglądało porównanie do marek „premium”.

 

 

 

GP Super – Alkaline

Baterie można kupić m.in. Biedronce. Testowane baterie pochodziły z innego źródła.

Napięcie początkowe 3.22V, czas rozładowywania do 2V wyniósł około 260 minut co daje ok 4 godziny i 20 minut.

 

W tym zestawieniu wygrywają baterie z Auchan, tym bardziej że cena tych baterii jest identyczna (w momencie zakupu baterii na potrzeby testu, porównując zakup w Biedronce i Auchan)

 

 

 

Baterie ARO (Makro)

Napięcie początkowe jałowe to ok 3.2V

 

 

Czas rozładowywania wyniósł 5 godzin i 27 minut. Jest to bardzo dobry czas.

 

AEROCELL (Lidl)

Napięcie początkowe to ok 3.2V, czas rozładowywania to ok 5 godzin i 10 minut.

 

BATTEXRA (PEPCO)

Napięcie początkowe wynosiło ok 3.15V, czas rozładowywania wyniósł ok 4 godzin. Szału nie ma, ale cena jest dobra.

PANASONIC PRO POWER

Napięcie początkowe wynosiło ok 3.19V, czas rozładowywania to ok 4 godziny i 55 minut.

Warto zwrócić uwagę że bateria ma trochę inną charakterystykę rozładowywania niż Battextra.

 

 

Akumulatorki z Auchan 2100mAh NI-MH „Redy for use”

Akumulatorki, które po rozpakowaniu są gotowe do użytku, ale zostały one naładowane przed testem. Napięcie początkowe to ok 2.8V, jest to normalne gdyż akumulatorki napięcie nominalne mają na poziomie 1,2V. W większości przypadków nie ma to znaczenia w elektronice (np. aparaty)

Uzyskany czas rozładowywania był bardzo długi lekko ponad 7 godzin. Proszę zwrócić też uwagę na krzywą rozładowywania. W przeciwieństwie do baterii alkalicznych to akumulatorki trzymają napięcie i pod sam koniec nagle napięcie spada. Alkaliczne baterie mają dość płynną krzywą napięcia.

 

 

Varta MAX TECH

Z opakowania możemy się dowiedzieć że MAX TECH mają więcej energii niż High Energy. Napięcie początkowe to ok 3,2V. Pierwsza minuta rozładowywania i baterie trzymają napięcie ok 3V (nie wszystkie baterie trzymały ten poziom napięcia po pierwszej minucie).

Czas rozładowywania wyniósł 5 godzin i 18 minut.

 

 

 

 

Akumulatorki GP Recyko+2700mAh

Napięcie początkowe wynosiło prawie 2.7V. Akumulatorki były ładowane ok 3 dni wcześniej. Czas rozładowywania to aż 7 godzin i 35 minut. Napięcie po odłączeniu obciążenia 2,2V.

Podobnie jak wcześniejsze akumulatorki miały dość stałą krzywą rozładowywania.

 

 

 

Energizer

Po prostu, baterie alkaliczne Energizer. Bez żadnego dodatku w nazwie. Napięcie początkowe ok 3.2V, napięcie po odłączeniu obciążenia 2,4V… czas rozładowywania… tylko 4 godziny i 17 minut.

To fatalny wynik jak na baterie „Premium”.

 

 

 

Bateria Duracell +40%

Napięcie początkowe ok 3.17V, napięcie po odłączeniu obciążenia 2,4V… czas rozładowywania… 5 godziny i 13 minut.

 

 

Bateria Duracell Turbomax

Napięcie początkowe ok 3.21V, napięcie po odłączeniu obciążenia 2,3V… czas rozładowywania… 5 godziny i 56 minut. Jest to najdłużej trzymająca bateria w teście.

 

 

 

 

Pairdeer

To tanie baterie alkaliczne, napięcie początkowe 3,32V. Nawet po kilku sekundach obciążenia trzymały napięcie ponad 3V. Po odłączeniu obciążenia napięcie wynosiło ponad 2,3V. Czas rozładowywania to 4 godziny i 33 minut.

 

 

Energizer MAX PLUS

Napięcie początkowe to 3,26V. Po rozładowaniu 2,28V. Czas rozładowania to 5 godzin i 26 minut.

 

KODAK MAX

Baterie Kodak to mało popularna marka, bardziej kojarzy się z aparatami fotograficznymi (osobom starszym wiekiem :))

Napięcie początkowe 3.24V, po rozładowaniu jałowe 2,25V. Czas rozładowywania to 4 godziny i 42 minut.

 

 

 

EcerActive PRO Alkaline

Napięcie początkowe wynosiło ok 3.24V, czas rozładowywania wyniósł ok 5 godzin i 20 minut. Przyzwoity wynik jak na mało znaną markę baterii.

 

 

EverActive Akumulatorki Ni-MH 2600 – pojemność 2500mAh

Akumulatorki o niskim stopniu samo rozładowaniu typu „Redy for Use”. Napięcie początkowe 2,69V. Czas rozładowywania 7 godzin i 2 minuty.

 

 

Podsumowanie testu baterii paluszków

Nadeszło upragnione podsumowanie, każdy chce wiedzieć które baterie są najlepsze!

Patrząc przez pryzmat czasu rozładowywania to najgorsze są oczywiście zwykłe baterie, z alkalicznych to BATTEXTRA z Pepco, najlepsze z alkalicznych to Duracell Turbo MAX. Jednak najdłużej rozładowywały się akumulatorki 2100 i 2700mAh.

Jest jeszcze druga strona medalu… a jest nią cena. Co z tego jak najlepsze baterie będą dłużej trzymać ok 35% jak będą o ponad 4 razy droższe? Chyba że możemy zabrać tylko jeden komplet baterii to nie ma dyskusji.

I teraz najgorsza bateria alkaliczna stała się najtańszą baterią przeliczając na czas rozładowywania. Dla porównania, koszt 1 godziny rozładowywania BATTEXTRA to 0,15zł, a Duracell Turbo MAX 0,68zł. Przeliczając na sztuki to w cenie 1 baterii Duracell mamy 6 baterii BATTEXTRA (zamiast ok 6 godzin mamy ok 24 godzin zabawy). To tylko skrajny przykład. Ceny baterii mogą być różne od miejsca sprzedaży, promocji czy też „wielopaków”.

Poniżej znajduje się zestawienie wykresów rozładowywania. Warto zwrócić uwagę na dość stabilne napięcie akumulatorków. Krótko mówiąc działają aż nagle w ciągu paru minut napięcie obniża się do 2V. W przypadku baterii alkalicznych mamy dość płynne obniżanie napięcia. Ale co tu dużo pisać, sami zobaczcie.

 

 

Średnio to czytelne, ale chyba najlepszym wykresem będzie oto ten wykres:

Oraz wykres z cenami z 1 szt, bez promocji.

 

Warto nadmienić, że koszt naładowania dwóch akumulatorków 2700mAh wynosi 1 grosz. Więc może warto najpierw zainwestować w ładowarkę i akumulatorki jak często używamy takich baterii?

Poniżej film z podsumowaniem. Zabrakło tam cen baterii ARO i aku GP 2700. Zostały uzupełnione później i są już uwzględnione na wykresach powyżej.

 

Dystrybutor baterii EverActive firma Baltrade dostarczyła do testów baterie alkaliczne oraz akumulatorki do testów (za co dziękuję), wykresy i zestawienia obejmują je również. Podane ceny zostały przyjęte bez promocji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *