Panel

Jaką przetwornicę wybrać?

Jaką przetwornicę wybrać?Przetwornice napięcie nazywane również inwerterem lub falownikiem są urządzeniami niezwykle przydatnymi w przypadku braku dostępu do ogólnodostępnej sieci o napięciu 230V. Ich główną funkcją jest konwersja prądu stałego o wartości 12V, 24V lub 48V na prąd zmienny o napięciu 230V.
Jest to szczególnie ważne podczas podróży samochodem, wyjazdów na kemping czy w przypadku awaryjnych sytuacji w domu, gdy konieczne jest zapewnienie zasilania elektrycznego, a w sieci go brak.
Przetwornica czysty sinus czy sinus modyfikowany? Jaka przetwornica do domu będzie najlepsza? Jaka przetwornica do lodówki, do pompy CO, samochodu, ciężarówki, kampera laptopa?
Jakiej firmy przetwornice kupić? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Jaką przetwornicę wybrać? Jaka przetwornica do lodówki, do pompy CO, samochodu, ciężarówki, kampera laptopa?


Przetwornica, jaką wybrać do domu, samochodu osobowego, kampera, ciężarówki? Zapewne każdy chciałby oczywiście kupić najtańszą, o dobrej jakości i do tego super mocną. Niestety takich rzeczy to nawet w Erze nie było :)
Dobra przetwornica musi "swoje" kosztować – są urządzenia mające dobry stosunek jakości do ceny i takie urządzenia oferujemy w TECHTRON!

Zastanawiając się nad tym, jaką przetwornicę wybrać, przede wszystkim musimy odpowiedzieć na kilka pytań.

Co chcemy podłączyć do przetwornicy – jakie urządzenie?

Jaka przetwornica do pieca CO, lodówki z agregatem? Jeżeli chcemy podłączyć urządzenie indukcyjne, pojemnościowe powinniśmy wybrać przetwornicę/inwerter czysty sinus.
Jeżeli chcemy podłączyć urządzenia o charakterze rezystancyjnym (np. grzałka, żarówki) możemy spokojnie wybrać przetwornicę modyfikowany sinus. Więcej w temacie modyfikowana sinusoida a czysta znajdziesz niżej.

Jaką realnie potrzebujemy moc ciągłą (bez zapasu)?

Często w rozmowie z Klientami najpierw pada hasło o przetwornicy 2000W, a później okazuje się, że potrzeba mocy ciągłej tylko ok. 600W.
Trzeba spokojnie policzyć zapotrzebowanie na moc, a później dobrać odpowiednią przetwornicę i jej ewentualny zapas mocy.
Generalnie, jeżeli planujemy wykorzystanie przetwornicy w sposób ciągły (od kilkunastu minut do kilku godzin), to pobierana moc nie powinna przekraczać 80% mocy maksymalnej (ciągłej) przetwornicy.
Producenci podają dwa parametry np. 1000W/2000W, pierwsza wartość to moc ciągła 1000W, druga 2000W to moc chwilowa (moc dostępna poniżej 1 sekundy), którą generalnie można pominąć.


Czy potrzebujemy systemu zasilania awaryjnego?

Jaka przetwornica do elektronarzędzi, oświetlenia czy laptopa używanego tylko przez "kilka minut" w terenie będzie najlepsza? W tym przypadku wystarczy nam przetwornica bez ładowania.
Natomiast, jeżeli chcemy, zasilać np. pompy CO, automatykę bram, oświetlenie, zestawy solarne to warto wybrać "zestawy zasilania awaryjnego", które łączą przetwornicę napięcia, ładowarkę akumulatora i układ przełączający – w przypadku zaniku i pojawienia się prądu - 100% samoobsługowe zestawy tzw "UPS".

Tutaj przeczytasz jaki zasilacz awaryjny wybrać


Przetwornica czysty sinus a modyfikowany – co to znaczy?

Cechą, która odróżnia przetwornicę sinusoidalną (czysta sinusoida), a klasyczne proste inwertery DC/AC (tzw.: sinusoida modyfikowana, aproksymowany sinus, trapez, prostokąt – rysunek poniżej)

 

Przebieg napięcia zwykłej przetwornicy

rys.1 - Przebieg aproksymowany sinus
jest wytwarzanie na wyjściu napięcia przemiennego o przebiegu sinusoidalnym, identycznego jak to w sieci energetycznej (rysunek poniżej).

 

Przebieg napięcia sinusoidalny

rys. 2 Przebieg sinusoidalny z przetwornicy
Pomiar napięcia z przetwornicy 600W "przetwornica sinus modyfikowany" po lewej stronie zwykły miernik, po prawej z funkcją True RMS
(Różnica w wyniku, szczególnie bez obciążenia, jest znaczna)

Bez obciążenia:

 

 

 

Obciążenie 150W:

 

 

Obciążenie 300W:

 
Przetwornica napięcia czysty sinus czy modyfikowany – jaką wybrać?


Przetwornica modyfikowana sinusoida czy czysta? Jaka przetwornica do telewizora, mikrofalówki, czajnika elektrycznego, laptopa itd.?
Otóż laptop może działać bez większych problemów na przetwornicy modyfikowana sinusoida na wyjściu, podobnie jak komputer, jeśli nie ma aktywnego pfc w zasilaczu (czasem występują problemy ze stabilnym działaniem zasilacza).
Szlifierka kątowa, wiertarka i inne elektronarzędzia, które mają silnik komutatorowy, powinny działać również bez problemu – najwyżej regulator obrotów może nie działać, jak należy, ale nie spotkaliśmy się jeszcze z taką sytuacją.
Żarówki energooszczędne też działają na przetwornicy modyfikowany sinus.

Lodówka i inne urządzenia z silnikiem indukcyjnym (np. pompy wody, klimatyzatory) będą miały problem z działaniem na przetwornicy sinus modyfikowany.
Wszystkie wyższe harmoniczne przebiegu "nie kręcą wirnikiem, a go grzeją" - może dojść do przegrzania silnika, który z racji słabszej pierwszej harmonicznej (która realnie go napędza) będzie się kręcił słabiej=wolniej=z większym uślizgiem. W konsekwencji więcej się grzejąc (taki urok silników indukcyjnych), a w dodatku jeszcze grzać go będą prądy z wyższych harmonicznych.
Pomijając wrażenia słuchowe, bo będzie burczeć i warczeć, będzie szybciej to zużywało wszystkie łożyska/ślizgi. Im bardziej sinusoidalne napięcie, tym silnik indukcyjny działa bardziej "gładko". Są urządzenia, które bez problemu ruszają i działają na takiej przetwornicy.
Telewizory też będą działały na przetwornicy modyfikowanym sinusie, ale w części odbiorników pojawią się zakłócenia w obrazie (jakiś pasek) oraz bzyczenie, a w skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia.

Poniżej obraz z TV LG (stary, kineskopowy) podłączony do przetwornicy z modyfikowanym sinusem.

Stary TV LG podłączony do przetwornicy z modyfikowanym sinusemPrzy zasilaniu klasycznej świetlówki energooszczędnej przetwornicą z modyfikowanym sinusem będziemy narażeni na dość dokuczliwy efekt brzęczenia. Poniżej film (efekt migotania w rzeczywistości nie występuje).Do mikrofalówek też zalecana jest przetwornica czysta sinusoida. Zasilenie mikrofalówki modyfikowanym sinusem powoduje, że mikrofalówka dużo głośniej działa – buczy, ma się wrażenie, że zaraz coś nam się uszkodzi.
Do sporadycznego zasilania urządzeń indukcyjnych możemy wykorzystać przetwornicę z modyfikowanym sinusem, tym bardziej że koszt przetwornicy o podobnej mocy jest ok. 2 do 3 razy wyższy od zwykłej. Jednak nie ma gwarancji, że takie urządzenie będzie działało i dotyczy to każdej przetwornicy – nawet oferowanej u konkurencji.


Jeżeli potrzebna Ci przetwornica do koncentratora tlenu, który chcesz wykorzystać w samochodzie lub sytuacjach, gdy zaniknie napięcia w domu, należy zakupić przetwornicę pełny sinus, np. przykłady przetwornic o mocy 300-499W lub przykłady przetwornic o mocy 500-999W.
Jednak przed zakupem należy sprawdzić pobór mocy przez koncentrator tlenu.

Zachęcam do zakupu inwerterów sinusoidalnych/przetwornicy z czystym sinusem (przebieg nie ma nic wspólnego z mocą), jeżeli chcemy zasilać silniki indukcyjne, mikrofalówkę, lodówkę sprężarkową, klimatyzator.

Trzeba też pamiętać, że silnik indukcyjny potrafi pobrać nawet kilka razy więcej mocy na start niż podczas pracy, trwa to na tyle długo, że przetwornice dobrane na "styk" nie ruszą urządzenia (moc szczytowa w przetwornicach trwa ok 10ms).
Dlatego np. do lodówki trzeba kupić przetwornice min. 800W mocy ciągłej – "300W" nie dają rady uruchomić sprężarki, chyba że jest to specjalna przetwornica.

zobacz ile pobiera prądu rozruchowego zamrażarka Gorenje o mocy agregatu 128W
Zobacz ile pobiera prądu rozruchowego mała lodówka o mocy agregatu 50W - 60W
Zobacz ile pobiera prądu rozruchowego mała zamrażarka w klasie energetycznej A++ 


Jeżeli planuje się długotrwałe obciążenie przetwornicy, to należy pamiętać, że producenci zalecają w takich przypadkach obciążenie 70-80% mocy maksymalnej ciągłej przetwornicy. Inaczej może dochodzić do przegrzania urządzenia i jego wyłączenie.

Przetwornic firmy Volt Polska z serii IPS, Sinus nie wolno podłączać do regulatorów ładowania MPPT.

Szukasz Polskiego producenta przetwornic AC/DC? Mam dobrą wiadomość, oferta firmy TECHTRON obejmuje również Polskie przetwornice samochodowe 12V, seria IPS ECO MODE


Nadal nie wiesz, jaką przetwornicę wybrać?

Zajrzyj na blog ekspercki, nowy artykuł o przetwornicach napięcia.

lub

Zadzwoń, napisz.
Te wpisy na naszym blogu również mogą Ci się przydać!
Przetwornica napięcia – co to jest? Jaką wybrać, jak dobrać?
Przetwornica napięcia – Jakie są ważne parametry?
Jaki transformator do sprzętu z USA wybrać?

 

Popularne kategorie

 • Specjaliści w swojej dziedzinie

  Nieprzerwanie od 2005 roku zajmujemy się produkcją przetwornic napięcia, reduktorów napięcia, zasilaczy.

 • Zwrot produktu do 14 dni

  Zgodnie z przysługującym prawem mają Państwo możliwość zwrotu produktów bez podania przyczyny (dotyczy tylko sprzedaży konsumenckiej)

 • Ceny zwierają KGO

  Wszystkie produkty w sklepie zwierają opłatę Kosztów Gospodarowania Odpadami inaczej: Opłatę Recyklingową

 • Nawet 3 lata opieki serwisowej

  Profesjonalna opieka serwisowa oraz 5 letnia gwarancja bezawaryjnej pracy na zasilacze ZA-TECH (transformator toroidalny)

19 lat firmy TECHTRON

Zobacz z tej okazji promocje

zamknij