Jaki reduktor napięcia 24V/12V do ciężarówki?
Jaki reduktor napięcia z 24V na 12V do ciężarówki?
W dobie elektronicznych urządzeń przydatnych w codziennej pracy, a także gadzetów potrzebujemy zasilania 12V w ciężarówce, gdzie do dyspozycji mamy tylko 24V.
Urządzenia tj Radio CB, radiootwarzacz, przenośna lodówka, kamera cofania, wzmacniacz do suboofera są zasilane napięciem 12V (13.8V). Możemy oczywiście spotkać wersje na 24V, ale bywają czesem droższe lub też nam nie odpowiadają.
Chociaż coraz częściej również i 12V jest dostępne w kabinie ciężarówki, ale bywa ono ograniczone mocą lub korzysta się z jednego z akumulatorów.
Korzystanie z jednego z dwóch akumulatorów nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ osłabia się akumulator i co za tym idzie bardzo szybko zostaje zużyty.
Dlatego wykorzystuje się reduktory napięcia z 24V na 13.8V.
W ofercie dostępne są reduktory o różnej mocy, od 150W do 500W, są to reduktory (lub zwane inaczej przetwornicami czy też konwertorami) wyprodukowane w Polsce. Zostały one przemyślanie skonstruowane i poddane długim testom co pozwoliło ostatecznie zaoferować niemalże idealny produkt, jest nim reduktor napięcia z serii RNS TECHTRON.
Reduktory napięcia z 24V na 13.8V z serii RNS TECHTRON
Występują dwie wersje, wersja pasywna tzn bez wentylatora, oraz wersje wentylowane. Sterowanie chłodzeniem odbywa się automatycznie i sterowane jest temperaturą urządzenia.
Wersje pasywne stosuje się wszędzie tam gdzie zależy nam na całkowitej ciszy, a także w miejscach silnie zapylonych. Jednak pełna mocy pasywnych reduktorów jest ograniczona czasem działania. Dlatego należy zakupić o większej mocy reduktor lub też jednak wersję z chłodzeniem wymuszonym.
Do zasilania CB-Radia wystarczy już reduktor 150W, jeżeli dołączymy do tego radioodbiornik potrzebujemy już 250-350W. Jeżeli dołączymy do tego jeszcze inne urządzenia potrzebujemy 450-500W reduktora.
Warto przyjrzeć się urządzeniom z których korzystamy. Zebranie informacji o poborze prądu (A) pozowli na dobranie odpowiedniego konwertera napięcia stałego z 24V na 12V (13.8V).
Jeżeli przetwornica redukująca (obniżająca) napięcie ma pracować w trudnych warunkach (wręcz "przemysłowych") tj. kurz, pył, wilgość, para wodna, a nawet może wystąpić możliwość zalania to polecam model hermetyczny (klasa IP67) RNS-150-H. RNS-150-H nie tylko jest wodoszczelny, ale może pracować w niskich temeraturach -25°C do ponad 50°C.
PS
Nie bójmy się podłączać urządzeń 12V do napięcia 13.8V, takie napięcie (a czasem nawet wyższe) jest dostępne podczas pracującego silnika w samochodzi osobowym i oczywiście nic się nie dzieje.