Panel

Jaki będzie odpowiedni kabel do zasilania przetwornicy napięcia?

Dobór odpowiedniego przewodu. Jaki kabel (o jakim przekroju) zastosować do przetwornicy napięcia 12V/230V 24V/230V?



Po zakupie przetwornicy napięcia, wyjmując ją z pudełka widzimy dołączone przewody. W zależności od rodzaju przetwornicy oraz jej mocy mamy kilka wariantów, a są to:

  • Brak przewodów (bardzo rzadko się to zdarza, ale ma to też pewne uzasadnienie)
  • Przedów jest już wbudowany na stałe w przetwornicę
  • Przewód do gniazdka zapalniczki
  • Przewód do akumulatora zakończony krokodylkiem (szczypcami)
  • Przewód do akumulatora zakończony oczkami

Omówię tutaj temat po kolei
A więc, brak kabla do przetwornicy może nas trochę zniesmaczyć do produktu, jednak gdyby nawet producent dołączył jakiś kabel to i tak byłby to przewód za krótki albo miał nie taki rodzaj podłczenia. Na pewno sam produkt będzie o parę zł tańszy.

Przewód wbudowany spotykany jest w przetwornicach napięcia o małej mocy, maksymalnie 300W mocy ciągłej. Z regóły są to przewody zakończone wtykiem do gniazda zapalniczki. W przypadku instalacji 12V to i tak moc jaką możemy maksymalnie pobrać to 100-150W. W instalacji 24V będzie to odpowiednio 200-300W. Te wartości mogą się jednak różnić.

Przewód do gniazda zapalniczki, to wygodne rozwiązanie jednakże o ograniczonej mocy. Jak już wcześniej wspomniałem dużo z takiego przewodu nie pociągniemy. Co najwyżej można sobie zasilić laptopa lub jakiś dekoder lub mały TV.

Przewód zakończony krokodylkiem daje nam więcej możliwości. Dokładniej to możemy już uzyskać większe moce niż w przypadku wtyku do gniazda zapalniczki. Ale nie niestety nie poszalejemy. Krokodylek nie ma stabilnego połączenia (łatwo spada z "palca" akumulatora lub śruby) ani też dobrego styku. W zależności od samego krokodylka moc jaką można uzyskać to 200 do 400W (mam tutaj na myśli brak większego spadku napięcia).

Przedów zakończony oczkami, jest to najlepsze połączenie, nie tylko jest stabilne ale też ma bardzo dobry styk z akumulatorem.


Teraz przejdę do tematu najważniejszego, grubości przewodu.
Przekrój kabla ma znaczenie nie tylko dla poprawnej pracy przetwornicy, braku spadków napięć ale też dla bezpieczeństwa. Za cienki przewód może się spalić lub w przypadku jakiejś awarii zamiast przepalenia się bezpieczników zacznie topić się przewód.


Poniżej znajdziecie przykładowe przekroje przewodu z podziałem na napięcie, moc i długość. Dane są orientacyjne i mogą się różnić.

Tabela spadków napięć


Zapraszam również do obejrzenia filmu


Popularne kategorie

  • Specjaliści w swojej dziedzinie

    Nieprzerwanie od 2005 roku zajmujemy się produkcją przetwornic napięcia, reduktorów napięcia, zasilaczy.

  • Zwrot produktu do 14 dni

    Zgodnie z przysługującym prawem mają Państwo możliwość zwrotu produktów bez podania przyczyny (dotyczy tylko sprzedaży konsumenckiej)

  • Ceny zwierają KGO

    Wszystkie produkty w sklepie zwierają opłatę Kosztów Gospodarowania Odpadami inaczej: Opłatę Recyklingową

  • Nawet 3 lata opieki serwisowej

    Profesjonalna opieka serwisowa oraz 5 letnia gwarancja bezawaryjnej pracy na zasilacze ZA-TECH (transformator toroidalny)