Panel

Regulatory ładowania MPPT

Czym są regulatory solarne?

Regulatory solarne pośredniczą w procesie ładowania akumulatora ze źródeł odnawialnych, tj. panel fotowoltaiczny, elektrownia wiatrowa czy też wodna. Zadaniem regulatora ładowania jest poprawne ładowanie podłączonych baterii akumulatorów, które to gromadzą energię ze źródeł odnawialnych do dalszego wykorzystania przez przetwornice napięcia. Do niej z kolei podłączymy różne odbiorniki tj. lodówki, telewizory, sprzęt AGD, RTV.

OCS Rodzina
Zobacz produkt Dodaj do porównania

Dostępny "od ręki"

Regulator ładowania MPPT solarny + Bluetooth TBS Electronics

Zaawansowane regulatory MPPT

499,00 zł (405,69 zł netto)

Segulator solarny SOL 20 MPPT Bluetooth
Zobacz produkt Dodaj do porównania

Dostępny "od ręki"

Regulator ładowania solarny SOL + Bluetooth

550,00 499,00 zł (405,69 zł netto)Najniższa cena z 30 dni: 550,00 zł

 • -51 zł

Strona:

z 1

Regulatory ładowania MPPT

Najbardziej zaawansowane ładowarki fotowoltaiczne posiadają funkcję MPPT. Ich główną funkcją jest optymalizacja procesu ładowania akumulatorów poprzez ciągłe dostosowywanie napięcia i prądu ładowania do zmieniających się warunków oświetleniowych. Inwertery solarne MPPT nawet w warunkach zmiennego nasłonecznienia zapewniają maksymalną efektywność systemów fotowoltaicznych, co przekłada się na szybsze i bardziej wydajne ładowanie akumulatorów. Jest to szczególnie istotne w przypadku systemów zasilania off-grid, gdzie niezawodność i efektywność pracy są kluczowe dla zapewnienia ciągłego dostępu do energii elektrycznej.

Jak dobrać regulator ładowania do panela fotowoltaicznego?

Wydawałoby się, że dobór regulatora ładowania akumulatora do modułu PV jest dość prosty. Panele fotowoltaiczne posiadają jakąś wydajność prądową i pod nią dobiera się regulatory ładowania. Niestety, ale tak nie jest.

Dla przykładu parametry elektryczne jednego z modułów PV.

 • Moc nominalna: 430Wp
 • Napięcie obwodu otwartego Voc: 38,97V
 • Napięcie mocy maksymalnej: 32,41V
 • Natężenie prądu w zwarciu Isc: 13,80A
 • Natężenie prądu mocy maksymalnej Impp: 13,27A
 • Podane powyżej parametry są najważniejsze.

Aby wykorzystać pełną moc panelu fotowoltaicznego do ładowania akumulatora, należy zastosować regulator ładowania TBS Electronics 30A. Chociaż w specyfikacji ma on moc 400W w instalacji akumulatorów 12V, to realnie posiada on większą moc. Mocy 430W praktycznie nigdy nie uzyskamy. W dobrych warunkach może uda nam się osiągnąć 380-400W max. w krótkim czasie. Więc mając panel 500W należy już zastosować regulator ładowania fotowoltaika 50A, chyba że mamy instalację akumulatorów 24V – wtedy wystarczy regulator napięcia fotowoltaika 30A.

Popularne kategorie

 • Specjaliści w swojej dziedzinie

  Nieprzerwanie od 2005 roku zajmujemy się produkcją przetwornic napięcia, reduktorów napięcia, zasilaczy.

 • Zwrot produktu do 14 dni

  Zgodnie z przysługującym prawem mają Państwo możliwość zwrotu produktów bez podania przyczyny (dotyczy tylko sprzedaży konsumenckiej)

 • Ceny zwierają KGO

  Wszystkie produkty w sklepie zwierają opłatę Kosztów Gospodarowania Odpadami inaczej: Opłatę Recyklingową

 • Nawet 3 lata opieki serwisowej

  Profesjonalna opieka serwisowa oraz 5 letnia gwarancja bezawaryjnej pracy na zasilacze ZA-TECH (transformator toroidalny)