Panel

Akumulatory LiFePO4

Czym charakteryzują się akumulatory LiFePO4?

Akumulatory LiFePO4 (skrót od litowo żelazowo fosforanowe) są to akumulatory z rodziny litowo-jonowych. Cechą charakterystyczną tych akumulatorów jest wysoka tolerancja na nieprawidłową pracę, niska waga w porównaniu do akumulatorów ołowiowo-kwasowych (AGM, GEL itp.) oraz, co ważne wyjątkowo duża wytrzymałość na rozładowanie – duża ilość cykli ładowania/rozładowania. Z tego względu akumulator LiFePO4 stosowany jest w samochodach elektrycznych, elektronarzędziach, a ostatnio również w fotowoltaicznych układach zasilania z panelami słonecznymi.

Wykorzystanie baterii LiFePO4 (np. w kamper van, kamper, przyczepa) pozwoli nam na wiele lat pracy – bez potrzeby wymiany takiego akumulatora oraz wykonywania wszystkich dodatkowych czynności, koniecznych przy akumulatorze ołowiowo-kwasowym typu AGM, GEL (żelowy). A są nimi np. doładowanie w czasach składowania zimą lub pilnowanie, aby doładowanie po rozładowaniu nastąpiło w jak najkrótszym terminie.

LP-12-100
Zobacz produkt Dodaj do porównania

Dostępny "od ręki"

Akumulator LiFePO4 100Ah 150A Bluetooth mata grzewcza

Akumulator z matą grzewczą.

1 799,00 zł (1 462,60 zł netto)

LiFePO4 100Ah 100A Volt Polska
Zobacz produkt Dodaj do porównania

Chwilowy brak towaru

Akumulator LiFePO4 12V 100Ah Volt

1 300,00 zł (1 056,91 zł netto)

Akumulator LiFePO4 12V 150Ah Volt Polska
Zobacz produkt Dodaj do porównania

Dostępny "od ręki"

Akumulator LiFePO4 12V 150Ah Volt Polska

2 150,00 1 999,00 zł (1 625,20 zł netto)Najniższa cena z 30 dni: 2 150,00 zł

 • -151 zł
Akumulator EUROPOWER LiFePO4 12V 100Ah
Zobacz produkt Dodaj do porównania

Na zamówienie

Akumulator LiFePO4 12V EUROPOWER

5 lat gwarancji producenta

2 600,00 zł (2 113,82 zł netto)

Akumulator LiFePO4 150Ah 150A Bluetooth mata grzewcza
Zobacz produkt Dodaj do porównania

Wkrótce w sprzedaży

Akumulator LiFePO4 150Ah 150A Bluetooth mata grzewcza

Akumulator z matą grzewczą.

2 400,00 zł (1 951,22 zł netto)

 • Zapowiedź, 2024-06-01

Strona:

z 1

Akumulator LiFePO4 – jak ładować?

Trzeba mieć na uwadze, że LiFePO4 akumulator nie może być ładowany, gdy jego temperatura wynosi poniżej 0°C (zera). Jeśli więc planujemy wykorzystywać akumulator w takiej temperaturze, to pozostaje nam jednak „stara” technologia gromadzenia energii w akumulatorze AGM czy GEL lub zakup specjalnej wersji akumulatora z matami grzewczymi. Akumulator LiFePO4 jak ładować – to kolejna ważna kwestia. Baterie LiFePO4 mogą być ładowane dużym prądem, ale nie może on być też za duży – warto spojrzeć na specyfikację. Zbyt duży prąd ładowania, a także rozładowania może uszkodzić układ BMS lub zmniejszyć znacznie trwałość zastosowanych ogniw do budowy akumulatora LFP. Trzeba mieć to na uwadze podczas instalacji takiego akumulatora w samochodzie. Warto, a właściwie to należy zastosować układ ograniczający i regulujący ładowanie, które znajdą Państwo w ofercie sklepu.

Optymalne zarządzanie i użytkowanie akumulatora LiFePO4

Akumulator LiFePO4 zbudowany jest z 4 ogniw połączonych w układzie szeregowym w celu podniesienia napięcia. Każde ogniwo LiFePO4 pracuje z napięciem nominalnym o wartości 3,2V, co daje razem 12,8V. Ładowanie akumulatora może być przeprowadzone elastycznym napięciem w zakresie od 14.0V do 14,6V. Nieodzowną częścią akumulatora jest układ zarządzania pracą BMS. Jest to elektroniczna płytka, która nadzoruje napięcie akumulatora, temperaturę, a także balansuje każdy pakiet podczas ładowania. Zabezpiecza również akumulator LiFePO4 przed rozładowaniem. Popularne akumulatory VRLA GEL (żelowe) lub akumulatory wykonane w technologii AGM charakteryzują się dość szybkim samo rozładowaniem. W zależności od temperatury składowania już po pierwszych trzech miesiącach warto doładować akumulator, aby nie znajdował się on w stanie zbytniego rozładowania – będzie to miało wpływ na jego trwałość. Na pewno warto po 6 miesiącach sprawdzić napięcie. Czym akumulator starszy tym samo rozładowanie może być szybsze. W akumulatorach LiFePO4 problem samo rozładowania występuje w znacznie mniejszej skali. Akumulator możemy pozostawić nawet na rok bez ładowania bez obawy, że straci on swoją pojemność.

LiFePO4 akumulator – czym różni się od akumulatora GEL czy AGM?

W porównaniu do tradycyjnych akumulatorów baterie LiFePO4 dysponują bardzo dużą pojemnością. Akumulator AGM 100Ah waży, w zależności od jakości, od 27 do nawet 32 kg, podczas gdy taki sam akumulator LiFePO4 maksymalnie połowę tego. Do tego prąd rozładowania i ładowania może być wielokrotnie większy, niż w akumulatorach AGM czy żelowych. Dla akumulatora AGM czy żelowego optymalny prąd rozładowania i ładowania to 10A, a maksymalny prąd ładowania nie powinien przekraczać 0.3C, a więc 30A (wszystko zależy od specyfikacji konkretnego akumulatora). Akumulatory LiFePO4 możemy naładować w 30 minut prądem aż 200 Amperów (zależy od akumulatora).

20 lat – aż tyle może wytrzymać akumulator LiFePO4 zamontowany w samochodzie serwisowym, kamperze lub łodzi. Akumulatory te są niezwykle odporne na wykonywanie głębokich rozładowań. Przy 50% cyklu rozładowania, który w pracy cyklicznej występuje najczęściej, akumulator może wytrzymać ich aż 5000 bez spadku pojemności. W porównaniu do 400 cykli akumulatorów żelowych przy 80% rozładowaniu wynik naprawdę robi duże wrażenie. Należy też pamiętać, że akumulator żelowy GEL lub AGM nie może być rozładowany do zera, podczas gdy akumulator LiFePO4 tak. Oznacza to wyższą sprawność baterii, a także fakt, że cykl rozładowania do 50% może być porównywalny do cyklu 80% akumulatora żelowego / AGM.

W TECHTRON znajdziesz również akumulatory 12V AGM do UPS, a w tym znany i ceniony akumulator ACUMAX czy akumulator Europower. Posiadamy w ofercie także akumulator 12V żelowy GEL. Warto sprawdzić również te, by zdecydować, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. W razie wątpliwości w TECHTRON służymy pomocą – zapraszamy!

Popularne kategorie

 • Specjaliści w swojej dziedzinie

  Nieprzerwanie od 2005 roku zajmujemy się produkcją przetwornic napięcia, reduktorów napięcia, zasilaczy.

 • Zwrot produktu do 14 dni

  Zgodnie z przysługującym prawem mają Państwo możliwość zwrotu produktów bez podania przyczyny (dotyczy tylko sprzedaży konsumenckiej)

 • Ceny zwierają KGO

  Wszystkie produkty w sklepie zwierają opłatę Kosztów Gospodarowania Odpadami inaczej: Opłatę Recyklingową

 • Nawet 3 lata opieki serwisowej

  Profesjonalna opieka serwisowa oraz 5 letnia gwarancja bezawaryjnej pracy na zasilacze ZA-TECH (transformator toroidalny)