blog ekspercki

nasz sklepinternetowy

Jak długo UPS może zasilać rozbudowany zestaw komputerowy?

04 listopada, 2018

Zasilacz awaryjny UPS do długiego podtrzymania komputerów.

Standardowe zasilacze UPS z wbudowanymi akumulatorami pozwalają na podtrzymanie napięcia w zasadzie przez góra parę minut. Można ten czas wydłużyć kupując duży zasilacz, który to ma większe lub więcej wbudowanych akumulatorów. Tyle że cena robi się wysoka, zużycie energii większe a i tak czas podtrzymania nie robi wrażenia.

Nasuwa się pytanie; jak wydłużyć działanie UPS?

Odpowiedź jest dość prosta, wystarczy kupić zasilacz ZA-TECH, np 300W lub też 500W.

Wybierając taki zasilacz dostajemy solidne urządzenie, które przede wszystkim umożliwia długi czas działania, posiada szybki czas przełączenia, AVR, niskie zużycie energii, oraz przebieg SINUS.

I tutaj pojawia się zapewne kolejne pytanie (jeżeli już ktoś obejrzał w/w zasilacze):

ZA-TECH nie ma wbudowanego akumulatora, co jak ma podtrzymać napięcie?

Tak, UPSy ZA-TECH jako źródło zasilania awaryjnego nie posiadają wbudowanych akumulatorów. Są to zasilacze przystosowane do długiego czasu pracy pod warunkiem podłączenia odpowiednio dużego akumulatora. Akumulator dobieramy do wielkości obciążenia (poboru mocy) i oczekiwanego czasu podtrzymania.

Rozwiązanie z zewnętrznym akumulatorem ma też swoje ZALETY, a jest nią nie grzanie akumulatora przez elektronikę wbudowaną przez zasilacz. To znacząco wydłuża żywotność takiego akumulatora.

I tutaj możemy uzyskać czasy od kilkunastu minut do kilku-kilkunastu godzin. Generalnie jest to kwestia pieniędzy i wymagań.

Aby nie być gołosłownym, sprawdziłem jak długo może pracować zestaw komputerowy z takim zasilaczem ZA-TECH-300.

Więc napiszę najpierw co wchodzi w skład zasilania:

Do zasilania awaryjnego ZA-TECH-300 było podłączone:

  • Komputer PC z procesorami Xenon, 3 dyskami twardymi…
  • Monitor 24″
  • Serwer NAS z 2 dyskami
  • Monitoring z 2 dyskami + 7 kamer
  • Alarm
  • Drukarki etykiet Zebra  x 2

A więc było to coś więcej niż tylko jeden zwykły zestaw PC

 

 

Zasilacz wskazywał obciążenie na 2 kreski przez większość swojego czasu, co daje obciążenie do ok 250W. Czasem były to 3 i chwilowo 4 kreski.

Pobór prądu był na poziomie ok 25A, dochodzący do 30A.

Test rozpocząłem o godzinie 8:34 i przez ten czas komputer był normalnie użytkowany, monitor ciągle włączony.

O godzinie 13:25 zasilacz zaczął co jakiś czas sygnalizować niskie napięcie na akumulatorze. Co chwilę ponieważ wiązało się to z chwilowym większym zapotrzebowaniem energii przez PC.

Zapewne zasilacz dostarczyłby energii przez dodatkowe minuty, ale stwierdziłem że to wystarczy. Nie chciałem po prostu wyłączać komputera, gdyż trzeba dalej pracować 🙂

Jakby nie patrzeć czas podtrzymania wyniósł prawie 5 godzin. Jest to bardzo długi czas podtrzymania dla takiego poboru mocy.

Nawet przyjąć pobór prądu 25A w trybie ciągłym, wyjdzie pojemność akumulatora 125Ah (150Ah podane jest dla prądu 7,5A). Trzeba mieć jeszcze na uwadze że zasilacz NIE wyłączył się jeszcze, tylko sygnalizował pierwsze pojawiające się niskie napięcie.

Wydaje mi się że zasilacze z serii ZA-TECH, nawet te większe (jakby ktoś chciał zasilić 2, czy nawet 5 zestawów PC) idealnie nadają się do zasilania komputerów, serwerów gdzie wymagany jest jednak dłuższy czas działania niż te 2-3 minuty. Bo tak realnie podtrzymują UPSy, które nie są przewymiarowane mocą.

Który zasilacz UPS do PC podtrzyma taki zestaw przez tyle godzin? Myślę że żaden, a na pewno nie w takiej cenie.

Poniżej umieszczam krótki film z tego testu, jest on dostępny na kanale techtronpl w serwisie Youtube.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *