blog ekspercki

nasz sklepinternetowy

PowerSinus 4000 – Mega mocna przetwornica napięcia TEST

31 marca, 2018

PowerSinus 4000 – Mega mocna przetwornica napięcia marki Volt Polska – TEST i prezentacja

 

W połowie 2015 roku testowałem przetwornicę napięcia PowerSinus 3000. Film z tego testu jest oczywiście na YT. Zauważyłem że ten test jest bardzo popularny, podczas pisania tego tekstu było prawie 20tys wyświetleń tego filmu. Pojawiła się okazja nagrania testu modelu 4KW to idąc za ciosem, postanowiłem go nagrać.

 

Przetwornica napięcia Volt PowerSinus 4000W

Przetwornica napięcia Volt PowerSinus 4KW

Sama przetwornica to duży klocek, waga również jakieś 36KG,  najdłuższy bok ponad 50cm… grubo! Ale nie o tym będę pisał.

 

Ogólnie o przetwornicy PS-4KW

    • Moc ciągła: do 4000W
    • Moc impulsowa: 12000W
    • Napięcie zasilania: 12V
    • Napięcie wyjściowe: ok 230V 50Hz o przebiegu Sinusoidalnym
    • Tryb UPS
    • Tryb „solarny”
    • Zdalne uruchomienie agregatu
    • Wbudowany układ ładowania akumulatorów z sieci: AGM, GEL, „Samochodowych”, Wapniowych, tryb regeneracji, możliwość wyłączenia ładowarki
Typy akumulatorów ładowane przez PowerSinus

Typy akumulatorów ładowane przez PowerSinus

 

Wygląd przetwornicy Power Sinus 4000 Volt Polska

Wygląd przetwornicy PowerSinus4000 - panel frontowy

Wygląd przetwornicy PowerSinus4000 – panel frontowy

 

Wygląd przetwornicy PowerSinus4000 - strona We/Wy 230V

Wygląd przetwornicy PowerSinus4000 – strona We/Wy 230V

 

Wygląd przetwornicy PowerSinus4000 - strona zasilania 12V

Wygląd przetwornicy PowerSinus4000 – strona zasilania 12V

 

Przed testem

Mogłoby się wydawać że wykonanie próby obciążeniowej jest dość proste, ale niestety takie nie jest. Przede wszystkim należy znaleźć obciążenie o łącznej wartości 4000W w jednym miejscu i to najlepiej różnego obciążenia (charakterystyki). Standardowo były to żarówki halogenowe, kompresor i klimatyzator przenośny. Uzbierało się 4KW obciążenia.

To jeszcze nie koniec, bo jak to zasilić? Przetwornica PowerSinus 4000 jest modelem zasilanym z baterii akumulatorów 12V, co przy tej mocy może oznaczać pobory prądu na poziomie co najmniej 400A.

Do testu użyłem dwóch akumulatorów AGM o pojemności 120A połączonych równolegle (co dało pojemność ~240Ah) oraz dodatkowo zasilacza dużej mocy Mean Well RSP-3000-12 o wydajności prądowej 200A.

 

W trakcie testu

Przetwornica podłączona, więc czas na sprawdzenie co ona (tzn przetwornica PS-4KW) sobą reprezentuje.

Na początek pobór prądu jałowego, cóż… można się zawieźć bo pobór prądu jałowego to ok 5,6A. Tak! Prawie 6 AMPER. Sytuację może ratować tryb uśpienia (oszczędzania energii), wtedy pobór prądu wynosi zaledwie ok 170mA (czyli podobnie jak przetwornica Cotek S300 podczas normalnej pracy).

Dodam, że wentylator w przetwornicy pracuje ciągle, przy większym obciążeniu zwiększa swoje obroty.

Jednak tryb uśpienia nie jest pozbawiony „wad”, trzeba dość dużego obciążenia, aby przetwornica się wzbudziła. Tak naprawdę ciężko określić czy wystarczy 40W, czy jednak 100W. Nie było to moim priorytetem w testowaniu. Generalnie co 3 sekundy przetwornica sprawdza czy jest obciążenie i jak wykryje to się uruchamia (nie zawsze jest to za pierwszym razem – więcej na filmie).

 

Kolejny test to czas przejścia z sieci na akumulator. Tutaj wykonałem kilka prób (na filmie przedstawiona tylko jedna),  wszystkie wyglądały podobnie i ciężko mi dokładnie wskazać moment przejścia. Wydaje mi się że będzie to coś ok 13ms. Może się to pokrywać z deklaracją, gdzieś widziałem że jest to ok 16ms.

 

Ja tu „gadu gadu”, a jesteście ciekawi jak wygląda moc przetwornicy. Źródło zasilania przetwornicy było już podane wyżej, napięcie jałowe w okolicach 12.6-12.8V.

Na żarówkach obciążenie maksymalne jakie mogłem uzyskać to „jedyne” 3,2KW i tutaj bez problemu do osiągnięcia. Napięcie źródła wynosiło ok 11,7V. Podłączyłem dodatkowo małą szlifierkę (moc poniżej 400W) i bez problemu przy tym obciążeniu (tj ok 3200W) działała – napięcie wyniosło już ok 11,4V.

Postanowiłem uruchomić kompresor (moc ok 1KW). Przy obciążonej przetwornicy (1KW) kompresor wystartował bez jęknięcia za pierwszym razem. Co więcej, bez problemu wystartował również przy obciążeniu 2000W i to już kiedy zbiornik był „nabity” powietrzem. Jest to bardzo dobry wynik, mniejsze przetwornice przy samym kompresorze wymiękają.

Podobnie start przenośnej klimatyzacji, bez problemu. Udało się nawet uruchomić duet, kompresor, klimatyzacja i do tego żarówki. Łącznie 4KW obciążenia.

Niestety nie udało się wykonać przeciążenia przetwornicy. Zabrakło samego obciążenia jak i energii w akumulatorach, napięcie spadło poniżej 11V.

 

Ładowarka w przetwornicy to prawdziwy gigant, regulowany prąd ładowania (oraz typu akumulatorów) od ok 25 do ponad 110A pozwoli naładować duże baterie akumulatorów.

 

Sprawdziłem też pobór mocy przez przetwornicę gdy pracuje z sieci. Przy ładowaniu dużym prądem (max 114A) pobór wyniósł ok 2KW, przy ok 25A poniżej 500W. Ale najważniejszy był pobór mocy przy wyłączonej ładowarce. Wyniósł on ok 45W, a to bardzo dużo.

 

Podsumowanie

Przetwornica napięcia PowerSinus 4000 Volt Polska to naprawdę mocna przetwornica, która bez problemu uruchamia silniki w kompresorach gdzie są duże opory i co za tym idzie prąd startowy nie jest mały. Nawet obciążona pewną mocą przetwornica startuje kompresor. Na minus można zaliczyć wysoki prąd jałowy z akumulatorów czy też z sieci.

Myślę że przetwornica to dobry wybór w specjalnych zadaniach. Pojazdy serwisowe gdzie potrzebujemy dużej mocy przez niedługi czas. Postawienie razem z 2 czy 3 akumulatorami o dużej pojemności (120, 150Ah) pozwoli „trochę” podziałać w terenie. Przyjazd na „bazę” pozwoli szybko naładować akumulatory.

Zapraszam do obejrzenia całego testu tej mega mocnej przetwornicy. Zapraszam do pozostawienia łapki w górę. Może będzie motywacja na test modelu 5000 czy nawet 6000W…

 

 

Przetwornica napięcia PowerSinus 4000-12 Volt Polska dostępna w sklepie TECHTRON.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *