blog ekspercki

nasz sklepinternetowy

Zasilanie awaryjne lodówki, zamrażarki a także pompy wody ZA-TECH-1000

20 stycznia, 2019

Zasilanie awaryjne lodówki, zamrażarki, chłodziarki farmaceutycznej, a także pompy wody

Pojawił się zupełnie nowy zasilacz w ofercie TECHTRON®, jest to zasilacz o oznaczeniu ZA-TECH-1000.

 

Ten model został wycofany ze sprzedaży, artykuł jest już nieaktualny.

ZA-TECH-1000

 

Jest to trochę inny zasilacz niż pozostała seria „ZA-TECH®”, różnic jest sporo a i założenia były inne.

Przede wszystkim zasilacz jest dedykowany do zasilania urządzeń o dużym poborze mocy na start, ale już podczas pracy nie pobierają wiele.

Jak wiadomo, albo i nie 🙂 pewne urządzenia potrzebują sporo energii, aby zaczęły pracować.

Takimi urządzeniami są:

  • Silniki indukcyjne (stosowane m.in. w pompach, hydroforach, kompresorach),
  • Agregaty w urządzeniach chłodniczych.

To podstawowe typy.

Pobór mocy podczas pracy może być dość niski, np.: w agregatach lodówkowych pobór mocy to od ok 60 poprzez 100, 200W aż nawet 400W. Tyle że podczas uruchomienia pobór mocy jest kilkukrotnie większy i trwa dość długo od kilkunastu ms do 1-2 sekund.

Przetwornice i zasilacze awaryjne o mniejszej mocy taki pobór mocy uznają za zwarcie wyjścia i się zabezpieczają (wyłączają się).

Zasilacz UPS ZA-TECH-1000 jest przystosowany do takiego krótkotrwałego dużego obciążenia. Jak dostaje takie obciążenie to aktywuje się funkcja „soft start” aby sforsować ten prąd udarowy. Obniża się napięcie do momentu uruchomienia (zmniejszenia się prądu) się kompresora.

Zasilacz ma moc „tylko 1000W”, ale kopa ma takiego jak model ZA-TECH-2400 a przy tym jest mniejszy i tańszy.

Z zasilacza możemy pobrać 1500 a nawet 1700W (w zależności od napięcia zasilania) do 20 sekund. Przez 1 minutę mamy do dyspozycji ok 1200W.

Przetwornica jest zasilana z napięcia 12V, a więc bardzo popularne napięcie bo potrzebujemy tylko jednego akumulatora. Chyba że potrzebujemy dużo dłuższy czas podtrzymania to wtedy 2 lub 3 akumulatory.

Oprócz tej dużej mocy startowej zasilacz ZA-TECH-1000 ma zupełnie nowe funkcje. W tym modelu są to:

  • Rozbudowany układ ładowania z wyborem typu akumulatora i regulacją maksymalnego prądu ładowania,
  • Opcjonalny czujnik temperatury akumulatora,
  • Wybór napięcia odłączenia od akumulatorów,
  • Może pracować jako przetwornica 230V i 60Hz,
  • Funkcja usypiania,
  • W standardzie mamy „stałą fazę”,
  • Opcjonalny zewnętrzny panel LCD,
  • Zdalne uruchomienie agregatu (lub sygnalizacja dla innych urządzeń o niskim napięciu),
  • Ponowne uruchomienie jeżeli napięcie na akumulatorach osiągnie 13V.

A teraz opis w/w funkcjonalności

Układ ładowania – Użytkownik zasilacza może wybrać jaki typ akumulatora jest podłączony lub na podstawie parametrów akumulatora wybrać odpowiedni, bezpieczny program. Do wyboru mamy oczywiście zalecane akumulatory AGM ale również GEL, Calcium, Ołowiowo-kwasowe otwarte/zamknięte, LiPO.

Możemy również układ ładowania całkowicie wyłączyć.

Prąd ładowania jest wybierany płynnie, zaczyna się od 5A a kończy na 25A. Dobierzemy sobie optymalnie dla konkretnej pojemności akumulatora.

Ważną funkcją jest pomiar temperatury akumulatora. Aby skorzystać z tej potrzebujemy opcjonalnego czujnika temperatury.

Zadaniem czujnika jest poinformowanie układu ładowania o wzroście temperatury akumulatora. Jeżeli jest to nieduży wzrost układ obniży próg napięcia ładowania. Dalszy wzrost temperatury wyłączy całkowicie ładowanie.

 

Kolejna opcja to wybór napięcia odłączenia od akumulatora. Do wyboru mamy dwa progi, 10.5V oraz 10V. Przydatne aby wydłużyć chociaż trochę pracę lub też zniwelować spadki napięcia na akumulatorze i/lub przewodzie przy chwilowym dużym poborem mocy.

 

Funkcja usypiania. Działa ona tylko podczas pracy przetwornicy. Jak nie jest obciążona to usypia się zmniejszając pobór prąd jałowego. Co 3 sekundy układ podaje napięcie 230V na wyjście i jeżeli jest obciążenie powyżej 25W to układ uruchomi przetwornicę. Będzie ona pracować do momentu wyłączenia odbiornika.

Ta funkcja może się przydać w przypadku zasilania lodówek ze zwykłym termostatem (bez elektronicznego sterowania) szczególnie jak odbiornik uruchamia się rzadko.

Stała faza z ZA-TECH-1000 – W tym modelu już w standardzie mamy stałą fazę. W odróżnieniu do zwykłych wersji ZA-TECH (gdzie trzeba dopłacić do stałej fazy) faza nie zamieni się miejscem w zasilaniu po przejściu z zasilania sieciowego na akumulator.

Panel z wyświetlaczem LCD Jest to opcjonalny panel na długim przewodzie. Można go zainstalować w innym pomieszczeniu i monitorować parametry pracy zasilacza.

Na podświetlanym wyświetlaczu odczytamy:

  • Napięcie wejściowe i wyjściowe,
  • Napięcie akumulatora,
  • Tryb pracy,
  • Obciążenie przetwornicy (przy pracy z akumulatora),
  • Informację o alarmie,
  • A także włączyć/wyłączyć UPS.

Auto Start Generator Jest to specjalna funkcja zasilacza. Na obudowie mamy złącze, które może uruchomić agregat lub też włączyć jakieś inne urządzenie. Aktywacja złącza polega na zwarciu styku gdy napięcie akumulatora jest niskie. Jest to odpowiednio ok 10.8V i ok 10.4V w zależności jaki próg odłączenia został wybrany. Stan załączenia trwa do momentu pojawienia się napięcia sieciowego.

Ponowny start Fajna funkcja, jeżeli akumulatory są również ładowane z zewnątrz (np.: panele PV). Zasilacz po osiągnięciu napięcia 10.5V wyłączy odbiorniki, ale jak jest zewnętrzne ładowanie akumulatorów to te zostaną naładowane i przy napięciu 13V ponownie sam zasilacz uruchomi odbiorniki. (Mówimy tutaj o opcji kiedy nadal nie ma sieci 230V).

Z pozostałych informacji można by wspomnieć że zasilacz można uruchomić bez udziału sieci, wentylator pracuje w zależności od obciążenia, prąd jałowy to 3A lub poniżej 200mA w trybie uśpienia, pobór mocy z sieci przy nieładowanym akumulatorze to ok 22W. Jak za dużo to wybierzmy ZA-TECH-1600/2400 tam jest mniej… ale drożej. Czas przełączenia to 10ms, a więc dość sprawnie. Co 10 dni zasilacz odświeża akumulatory (jak ciągle pracował z sieci w tym czasie).

A tak wygląda zasilacz:

 

 

Tutaj znajduje się link do sklepu:

https://techtron.pl/p2847,zasilacz-awaryjny-do-chlodziarki-farmaceutycznej-za-tech-1000.html

można też obejrzeć prezentację i test zasilacza

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *