blog ekspercki

nasz sklepinternetowy

Jaki zasilacz awaryjny wybrać do awaryjnego zasilania pompy CO i pieca?

06 lutego, 2017

Jakie zasilanie awaryjne do pompy CO i pieca?

Dzisiaj bierzemy na tapetę awaryjne zasilanie pomp CO – jaki UPS do pompy CO i pieca wybrać? Od ostatniego udostępnionego poradnika minęło sporo czasu. Co prawda był modyfikowany, ale to było tylko takie pudrowanie. Dlatego postanowiłem od nowa napisać poradnik, którego głównym tematem jest dobór odpowiedniego zasilania awaryjnego do pieca, pompy CO, kominka z płaszczem, pieca typu śmieciuch i innych. Zaczynamy!

Po co potrzebny jest zasilacz awaryjny do pieca CO?

Załadowany opałem piec po zaniku napięcia, gdy pompy przestają pracować, szybko nagrzewa wodę, doprowadzając do jej wrzenia. A wrząca woda tworzy wysokie ciśnienie w układzie, czego skutkiem może być rozszczelnienie lub nawet rozsadzeniem instalacji. Takie i podobne przypadki były już spotykane. Pozwoliłem sobie przytoczyć kilka przykładów wybuchu pieca. Będzie to przestroga dla osób bagatelizujących problem, który może wystąpić w każdej chwili.

http://www.cozadzien.pl/wiadomosci/radom/4656.html

http://kontakt24.tvn24.pl/wybuch-pieca-i-ciezko-poparzony-mezczyzna-wylala-sie-na-niego-woda,190048.html

tutaj przyczyna była inna, ale efekt wyłączenia prądu może być taki sam

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2821658.html

Więc warto poważnie zastanowić się nad dobrym zasilaczem awaryjnym do pompy CO, który umożliwia podtrzymanie pompy CO!

Awaryjne zasilanie pomp CO – na co zwrócić uwagę?

Jakie zasilanie awaryjne do pieca CO wybrać? Może od początku! Zanim zaczniemy coś czytać, wybierać, przebierać i analizować trzeba zobaczyć, co chcemy zasilać awaryjnie i jaką moc pobiera dane urządzenie.

Systemy grzewcze na paliwo stałe (węgiel, drzewo, pellet, śmieciuchy itd.)

POMPY

W skład ogrzewania na pewno wchodzi pompa centralnego ogrzewania i centralna pompa wody użytkowej. Pompy są nowoczesne, energooszczędne tzw. elektroniczne oraz zwykłe. Pobór mocy przez pompy elektroniczne to przeważnie 10-30W oraz 30-100W przez te klasyczne. Pompa elektroniczna przeważnie sama dobiera swoją prędkość obrotową, a co za tym idzie zużycie energii. Pompa zwykła ma przełącznik 3 biegowy. Na najniższym biegu może pobierać np. 40W na drugim 60W, a na trzecim biegu 80W. Na pompie jest tabelka z informacją o poborze mocy na danym biegu. Zbierając dane z naszych urządzeń, zwróćmy uwagę, na którym biegu pompa CO pracuje i oprócz maksymalnej mocy zapiszmy jaką moc pobierają. Oczywiście zapisujemy wszystkie pompy, a jeżeli któraś pracuje cyklicznie, to taką informację również zapisujemy obok.

Sterownik

Kolejną rzeczą jest sterownik, pobór to przeważnie kilka watów. Jak nie ma informacji, to trzeba przyjąć maksymalnie 10W. Warto też sprawdzić, czy po odłączeniu zasilania np. na 5 sekund sterownik traci ustawienia lub przechodzi jakąś procedurę startową. To będzie ważne w dalszym doborze zasilacza awaryjnego do pieca CO.

Nadmuch

Oprócz samego pieca i pomp jest też nadmuch – wentylator, który uruchamia się gdy temperatura w piecu spada i trzeba rozpalić drzewo/węgiel. Moc pobierana przez nadmuch jest różna jak w pompach, od ok. 40W do nawet 120W.

Podajnik

Część pieców wyposażona jest również w podajnik. Pobór mocy przez nie jest w okolicach 80-120W. Jednak trzeba mieć na uwadze, że podajnik przeważnie potrzebuje trochę więcej mocy na jego rozruch.

Zapalarka

W piecach automatycznych np. na pellet, oprócz nadmuchu i podajnika jest też zapalarka. I tutaj jest mały problem. Takie zapalarki pobierają dużo energii – już od 200W do nawet 400W (jak coś takiego mamy, to trzeba dokładnie sprawdzić). Potrzebują dużo mocy przez krótki czas, a to wymusza zastosowania dość sporych zasilaczy i odpowiednich akumulatorów do zasilaczy pompy CO.

Zawory

Zawory w instalacjach CO nie pobierają dużej energii – trzeba by założyć, że jest to max. 10W.

Jakie zasilanie awaryjne do pieca CO wybrać?

Teraz mając już wiedzę, co musimy sprawdzić, zapisujemy moce i przechodzimy do wyboru zasilacza do pompy CO i pieca. Jaki zasilacz awaryjny wybrać do zasilania pieca? Zacznę od wyszczególnienia, jaki UPS do pieca warto wziąć pod uwagę. Najbardziej funkcjonalny oraz dobry jakościowo zasilacz awaryjny do kotła CO to model marki TECHTRON, seria ZA-TECH. Godny uwagi jest również zasilacz pompy CO marki Volt Polska z serii SinusPRO. Nie jest już tak bardzo funkcjonalny i ekonomiczny, jak produkty marki TECHTRON, ale trzymają poziom w porównaniu np. do awaryjnego zasilania pompy CO marki Intex.

Zasilacz awaryjny do pompy CO i pieca ZA-TECH TECHTRON

Zasilanie awaryjne pompy CO z serii ZA-TECH to urządzenia o wysokiej jakości wykonania oraz wysokiej funkcjonalności. Zostały zaprojektowane tak, aby cieszyć przyszłego użytkownika swoją niezawodnością, przemyślanymi rozwiązaniami technicznymi. Są również ekonomiczne, posiadają specjalny tryb ECO MODE.

Dlaczego warto wybrać zasilacz awaryjny ZA-TECH TECHTRON? Drobne szczegóły powodują, że powerbank do pieca CO ZA-TECH przewyższa konkurencyjne zasilacze pod każdym względem.

Są to nie tylko wyselekcjonowane komponenty odpowiedniej jakości, ale też staranny montaż finalnego urządzenia. Weźmy, chociażby przewody do akumulatora – 1,5m to odpowiednia długość, aby zasilacz awaryjny do pompy CO swobodnie wisiał na ścianie na odpowiedniej wysokości. Zapewnia to również bezpieczeństwo. Dzieci i zwierzęta nie będą w pobliżu, jakby nie patrzeć, urządzenia elektrycznego.

Wybór prądu ładowania to wzór, który zostaje już kopiowany w konkurencyjnych zasilaczach. Nic dziwnego. Innowacyjne rozwiązania zawsze znajdą naśladowców. Zasilacz został wyposażony w wielostopniowy korektor napięcia wejściowego, tzw. system AVR. Czasy przełączenia pomiędzy siecią a akumulatorem są szybkie (typowo 4ms). Sam zasilacz awaryjny do pieca CO ZA-TECH bardzo szybko reaguje na anomalie występujące w sieci. Zastosowano w zasilaczu tryb ECO MODE, który redukuje zużycie energii nawet o 30%, a w przypadku niektórych zasilaczy są bardziej ekonomiczne o kilkaset procent. Dołączona do zasilacza instrukcja obsługi jest obszerna, dobrze rozpisana i omawia praktycznie cały tryb pracy zasilania awaryjnego pomp CO ZA-TECH. Zasilacz można powiesić lub postawić na półce. I jeszcze jedno, posiada wbudowany wyświetlacz LED. Nazwa zasilacza odpowiada jego mocy, więc zasilacz ZA-TECH-500 to zasilacz o mocy ciągłej 500W.

ZA-TECH-PRO oraz ZA-TECH-PRO-PV

Jest to seria specjalistycznych zasilaczy, które jako jedyne generują stałą fazę przy przetwarzaniu zasilania z akumulatora. Więcej informacji, o co chodzi ze stałą fazą, znajdziesz na tym filmie. Jest to w szczególności ważne przy zasilaniu awaryjnym pieców gazowych, które po zmianie fazy zgłaszają błąd.

W sieci można znaleźć trochę informacji o sprzedawcach, którzy wprowadzają w błąd kupujących, podając, że dany zasilacz generuje stałą fazę.

Można o tym przeczytać tutaj <href=”#16005857″ >http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16005857#16005857

Zasilacz ma najszybszy czas przełączenia, z sieci na akumulator nawet 2ms, a z akumulatora na sieć 0ms. Zasilacz, pomimo braku wyświetlacza rejestruje anomalie w zasilaniu, czas pracy i te dane można odczytać przez specjalny program i przewód. Prąd ładowania 5A, z możliwością obniżenia przez program.

Jako jedyny jest też wyposażony w złącze awaryjnego wyłączenia EPO.

Zasilacz do powieszenia na ścianie.

Niestety, ale te powyższe modele PRO i PRO-PV zostały już wycofane ze sprzedaży.

Zasilacz awaryjny pompy CO SinusPRO-800-E

SinusPRO-800-E to zasilanie awaryjne do pompy CO w wersji wolnostojącej, bez możliwości powieszenia. Przewody do akumulatora to tylko ok. 60cm. Zaletą zasilacza jest mobilność. Mała, zwarta obudowa z rączką do przenoszenia ma swoje zalety. Zasilacz posiada korektor napięcia AVR i wyświetlacz.

Awaryjne zasilanie pomp CO IPS300Sin

Awaryjne zasilanie pomp CO IPS300Sin bez możliwości powieszenia, z dość krótkimi przewodami. Posiada korektor AVR i wyświetlacz LCD. Jest to jedyny zasilacz do pompy CO o dużych możliwościach konfiguracyjnych w bardzo niskiej cenie. Można ustawić prąd, napięcie ładowania oraz napięcie zabezpieczenia przed głębokim rozładowaniem. Niestety, jest zasilaczem dość głośnym i energochłonnym.

To tylko przegląd najbardziej popularnych zasilaczy awaryjnych do pompy CO – jest ich oczywiście o wiele więcej.

Zasilacz awaryjny do pompy CO – jaką moc wybrać?

Jaką moc zasilacza awaryjnego pompy CO wybrać? Podam tutaj kilka przykładów.

Układ ogrzewania składa się z:

  • 1 pompa CO + sterownik

Polecany zasilacz: ZA-TECH-300

  • 2 pompy CO + sterownik

Polecany zasilacz: ZA-TECH-300

  • 1 pompa CO + nadmuch + sterownik (całość o mocy nieprzekraczającej 150W)

Polecany zasilacz: ZA-TECH-300

  • 2 pompy CO + nadmuch + sterownik (całość o mocy nie przekraczającej 200W)

Polecany zasilacz: ZA-TECH-300

  • 3 pompy CO + nadmuch + sterownik (całość o mocy nie przekraczającej 250W)

Polecany zasilacz: ZA-TECH-500

  • 2-3 pompy CO + nadmuch + sterownik (całość o mocy przekraczającej 250W/300W)

Polecany zasilacz: ZA-TECH-500

  • 2-4 pompy CO + nadmuch + mały podajnik + sterownik (całość o mocy nieprzekraczającej 400W)

Polecany zasilacz: ZA-TECH-500

  • 2-4 pompy CO + nadmuch + duży podajnik + sterownik (całość o mocy nieprzekraczającej lub równej 500W)

Polecane zasilacze: ZA-TECH-700, ZA-TECH-1000-Plus

  • 2-4 pompy CO + nadmuch + podajnik + rozpalarka + sterownik (całość o mocy nieprzekraczającej lub równej 900W)

Polecane zasilacze: ZA-TECH-1200, lub coś profesjonalnego PSC-1600-12 TBS Electronics

  • Duży piec, duża pompa (np. obiekt wielorodzinny, hala, zakład produkcyjny), dodatkowe elementy do zasilania tj. monitoring, alarm, lodówka, brama wjazdowa, rolety. Całość o mocy ponad 1000-1400W

Polecany zasilacz: ZA-TECH-1600

Czy zasilacze z wbudowanym akumulatorem sprawdzą się jako zasilanie awaryjne pomp CO?

Jeżeli mamy na myśli zasilacze takie, jak do komputera, (o mocy 360W, 480W itd.), to niestety nie nadają się do zastosowania w awaryjnym zasilaniu pomp CO. Takie zasilacze w większości generują przebieg modyfikowany sinus, pompy pracują wtedy głośno i się bardziej nagrzewają. Często też wentylatory nie chcą w ogóle ruszyć. Nawet jeśli zasilacz będzie generował przebieg sinusoidalny, to wbudowany akumulator pozwoli tylko na parę minut pracy.

Znajdziemy jednak zasilacz z wbudowanym akumulatorem o dość dużej pojemności. To SinusUPS. Jest to specjalna wersja zasilaczy SinusPRO.

Model SinusUPS-500 generuje moc do 300W, a akumulator ma pojemność 40Ah. Wersja SinusUPS-800 oferuje moc 500W i akumulator 55Ah. Jest to rozwiązanie trochę droższe od układów z zewnętrznym akumulatorem, ale estetyczne.

Jaki akumulator do pompy centralnego ogrzewania?

To, jaki akumulator do pompy centralnego ogrzewania wybrać opisałem szczegółowo w tym artykule: Jaki akumulator do zasilania awaryjnego wybrać? oraz Jak dobrać akumulator do zasilania awaryjnego?

Podam parę przykładów czasów, które możemy uzyskać przy pewnej mocy i pojemności akumulatora.

Pobór mocy ok 80W

Trzeba też pamiętać o odpowiednim dobraniu akumulatora do prądu ładowania, jaki może zasilacz do pompy CO maksymalnie dostarczyć.

Również jeśli chwilowo jest pobierana duża moc, zasilacz powinien mieć podłączony większy akumulator. To byłoby chyba na tyle, poniżej jeszcze zestawienie pod względem pobieranej mocy oraz możliwości powieszenia samego urządzenia na ścianie. W razie czego zapraszam do kontaktu przez email lub komentarze.

Zestawienie zasilaczy awaryjnych do pomp CO zasilanych z akumulatora 12V:

ZA-TECH-300, ZA-TECH-500, ZA-TECH-700, ZA-TECH-1200, ZA-TECH-1600, ZA-TECH-300-PRO, ZA-TECH-300-PRO-PV

SinusUPS-500-X, SinusPRO-500-E, SinusPRO-800-E, SinusPRO-1000-E, SinusPRO-1500-E, SinusPRO-800-W, SinusPRO-1000-W

PowerSinus 1KW, 2KW, 3KW, 4KW

IPS300Sin, IPS600Sin, IPS1000Sin

Zasilacze zasilane napięciem 24V (dwa akumulatory 12V połączone w szeregu):

 

ZA-TECH-600-PRO, ZA-TECH-600-PRO-PV,

SinusPRO-2000-W, SinusPRO-2500-W

Zestawienie zasilaczy do pomp CO, które można powiesić:

 

ZA-TECH-300, ZA-TECH-500, ZA-TECH-700, ZA-TECH-1200, ZA-TECH-300-PRO/PV, ZA-TECH-600-PRO/PV

SinusPRO-800-W, SinusPRO-1000-W, SinusPRO-2000-W, SinusPRO-2500-W

 

Zestawienie zasilaczy do pompy CO o najniższym zużyciu energii:

 

ZA-TECH-300, ZA-TECH-500, ZA-TECH-700, ZA-TECH-1200, ZA-TECH-300-PRO/PV, ZA-TECH-600-PRO/PV

 

Wszystkie zasilacze w/w mają zużycie energii ≤ ok. 10W

 

Artykuł prawem chroniony, kopiowanie w całości lub fragmentach ZABRONIONE

Autor: Ekspert firmy TECHTRON, Marcin Inatlewski

Artykuł jest z roku 2017 i część informacji może być już nieaktualna.

 

Być może przydadzą Ci się jeszcze artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *