Kilka słów o parametrach przetwornic napięcia.
Osoby, które chcą zakupić przetwornicę napięcia powinny wiedzieć parę rzecz odnośnie parametrów prezentowanych w opisach.
Napięcie wejściowe
Najbardziej popularne napięcie to 12V, później 24V i bardzo rzadko spotykane 48V.
W zależności od posiadanego akumulatora (12V, 24V) dobieramy napięcie wejściowe.
Napięcie wyjściowe
Tutaj dużego wyboru nie ma, 220-240V to standard u nas, chociaż można zamówić wersję np 110V.
Moc wyjściowa - ciągła
Po napięciu wejściowym drugi najważniejszy parametr przetwornicy. Określa on jaką moc będziemy mogli uzyskać przez dłuższy czas.
Niestety żaden producent nie określa, przez jak długi czas będziemy mogli wykorzystać 100% mocy. Cześć producentów w instrukcjach obsługi zawiera informację, jeżeli chcemy pobierać długotrwale dużą moc, to nie powinna ona przekraczać 80% mocy maksymalnej przetwornicy.
Na pewno nie uda nam się pobrać 100% mocy przez kilka godzin, po prostu urządzenie się przegrzeje.
Moc chwilowa (w szczycie/PEAK/impuls)
Parametr nie jest tak bardzo ważny i uważam że nie warto go brać pod uwagę. Przeważnie jest to 2x moc ciągła (np 1000W/2000W), która jest dostępna ok 10ms. Producent Mean Well precyzuje w jakim czasie możemy pobrać więcej mocy niż moc ciągła - do 3 minut i do 10 sekund, co jest ważne przy rozruchu np silników indukcyjnych.
Sprawność
Parametr określa ile dodatkowej mocy pobierze przetwornica z akumulatora do zasilania odbiornika.
Prosty przykład: Żarówka, która pobiera 100W. Przetwornica pobierze z akumulatora np 120W (sprawność na poziomie 80%).
Najwyższą sprawność uzyskuje się przy obciążeniu ok 80% mocy ciągłej przetwornicy. Duża przetwornica np 2000W, ma małą sprawność przy obciążeniu np 50W (sprawność np 60%), przy 150W będzie to np ok 70%.
Przebieg napięcia wyjściowego - Prostokąt (modyfikowany sinus) lub Sinusoidalny
Bardzo ważny parametr, w zależności do czego chcemy wykorzystać przetwornicę, wybieramy zwykłą lub "sinusa". Więcej informacji tutaj:
Jaką przetwornicę wybrać?
Zabezpieczenia:
Przed niskim napięciem
Przetwornice 12V możemy zasilać napięciem od 10,5V do 15V. Poniżej napięcia ok 10,5V załącza się w przetwornicach alarm niskiego napięcia, a przy ok 10V przetwornice wyłączają się, aby nie doprowadzić do nadmiernego rozładowania akumulatora (podane wartości są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od modelu i producenta).
Przed wysokim napięciem
Przetwornice posiadają zabezpieczenie przed wysokim napięciem. Niestety, podając napięcie 24V do przetwornicy 12V na 99% ja uszkodzimy. Podając na przetwornicę napięcie np 16V spowoduje że przetwornica się wyłączy i uruchomi sygnał dźwiękowy, i takiego typu jest to zabezpieczenie (może się różnic od producenta).
Zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem biegunów
Zabezpieczenie jest realizowane przez bezpieczniki, które nie są szybkie w działaniu i przeważnie przetwornica ulega uszkodzeniu, a bezpiecznik chroni przed spaleniem. Idealnym zabezpieczeniem jest dioda, jednak spadek napięcia jaki generuje taka dioda skutecznie eliminuje ją z zabezpieczeń.
Zabezpieczenie przeciążeniowe
Gdy przetwornice napięcia obciążymy większą wartością niż jej moc, to przetwornica się automatycznie wyłączy.
Zabezpieczenie termiczne
Gdy temperatura urządzenia (mierzone jest np na obudowie, lub blisko tranzystora mocy) wzrośnie to przetwornica zostanie wyłączona.
Musimy odczekać, aż ostygnie i dopiero ponownie będziemy mogli z niej skorzystać.
Dodatkowe opcje:
Tak jak sprzęt elektroniczny i przetwornice mają swoje dodatkowe funkcje.
Są to min funkcja automatycznego restartu po przeciążeniu (spotykana w mocniejszych przetwornicach), automatyczna kontrola wentylatora w zależności od obciążenia lub temperatury.