Laur Eksperta 2020/2021

Jak ładować akumulator LiFePO4

Ładowanie akumulatora LiFePO4 - Jak ładować, jaka ładowarka?


Akumulatory LiFePO4 mają sporo zalet ale też kilka wad. W tym artykule nie będę tego przedstawiał, można o tym przeczytać w tym artykule -> LiFePO4 - akumulator prawie idealny

Zastanawiacie się jak naładować skutecznie akumulator? Pomogę rozwikłać ten temat.
W ofertach sklepu można znaleźć dedykowane ładowarki do LiFePO4, oraz uniwersalne ładowarki, które mają programy również dla tego typu akumulatora.
Robiąc testy akumulatora LiFePO4 Volt Polska mogę powiedzieć że nie ma potrzeby kupować specjalnej, często drogiej ładowarki specjalnej dla akumulatora LiFePO4.

Tak naprawdę można naładować go każdą elektroniczną ładowarką, która będzie miała odpowiednie parametry ładowania.

Wystarczy że napięcie ładowania będzie w przedziale 13.8-14.6V
Dlaczego takie napięcie? Ponieważ wg testu ładowanie do napięcia minimum 13.8V spowoduje że wspomniany akumulator został naładowany niemalże w 100%
Wykonałem serię prób ładowania do różnych napięć.
Były to napięcia:
13.4V
13.6V
13.8V
14V
14.4V
14.6V

W przypadku ładowania do napięcia 13.4-13.6V akumulator następnego dnia wykazywał znaczne niedoładowanie (ok 60-70%).
Wystarczyło że napięcie wyniosło 13.8V i już mieliśmy naładowanie na poziomie 95%, przy 14.6V można uznać że naładowanie wynosiło 100%

Akumulator jednak nie warto ładować do 14.6V, gdyż przy 14.4V nie różnica w pojemności przy rozładowaniu akumulatora jest praktycznie identyczna i różnice można zaliczyć do błędu pomiarowego.
Obniżenie napięcia wg teorii powinno zwiększyć żywotność akumulatora.
Użycie ładowarki, która ładuje do wyższego napięcia np 14.8V lub więcej spowoduje że w pewnym momencie BMS (wbudowany układ nadzorujący i zabezpieczający akumulator).
Prąd ładowania, w zasadzie może być dowolny, byleby nie większy niż to co deklaruje producent akumulatora (np dla 100Ah jest to 50A).

Akumulator LiFePO4 ładuje się jak akumulator ołowiowo-kwasowy. Czyli na początku dostarczamy maksymalny prąd, a gdy ładowarka osiągnie maksymalne napięcie prąd będzie malał do momentu, kiedy BMS rozłączy ładowanie.

Poniżej zestawienie z napięciami i jaka pojemność zostałą osiągnięta.
Do ładowania użyłem m.in. zasilacza awaryjnego ZA-TECH czy ładowarki akumulatorów BC-20-PRO w trybie AGM i on również naładował akumulator prawie w 100%.
Nie widzę przeciwwskazań, aby naładować LiFePO4 ładowarką którą wykorzystuje się do ładowania "AGM-a". Ważne, aby prąd nie był za duży, oraz napięcie mieściło się w przedziale 14-14.6V, idealnie to 14.4V

Pozostałe wpisy

Nie znalazłeś szukanego urządzenia?
Potrzebujesz fachowej porady w doborze?
Napisz do nas e-mail na:
sklep@techtron.pl